Mladí Španělé berou kvůli krizi útokem kurzy němčiny | E15.cz

Mladí Španělé berou kvůli krizi útokem kurzy němčiny

kurz němčiny
kurz němčiny
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Na jihu Evropy kvůli krizi výrazně vzrostl zájem o studium němčiny. Uvedl to německý Goethe-Institut, jehož kurzy berou doslova útokem zejména mladí Španělé, potýkající se ve své vlasti s ohromnou nezaměstnaností. Jihoevropané ale přijíždějí za studiem němčiny stále častěji i do samotného Německa a doufají, že se tam poté pracovně uchytí.

„Poptávka je tak vysoká, že kolegové v institutech v (krizí) postižených zemích rotují,“ uvedla mluvčí vzdělávací instituce, která kvůli velkému zájmu musela ve Španělsku, Itálii a Portugalsku otevřít dodatečné kurzy.

Ve Španělsku po nich od roku 2010 stoupla poptávka o 80 procent, a to už tehdy si prý tamní lektoři němčiny nemohli stěžovat na nezájem ze strany Španělů. „Jednoznačně to souvisí s krizí v eurozóně. Když se ptáme našich klientů, tak zjišťujeme, že tento nárůst připadá na mladé vzdělané lidi, kteří se poohlížejí po německém pracovním trhu,“ vysvětlil regionální vedoucí Goethe-Institutů v jihozápadní Evropě Berthold Franke.

V Itálii stoupl počet účastníků kurzů v letošním roce o 18 procent, v Řecku zaznamenal institut v roce 2011 nárůst o deset procent a v Portugalsku o 20 procent.

Podobný obrázek se ale naskýtá i v samotném Německu, kam za studiem jazyka přijíždějí především na západ země opět zejména Španělé. Nechybí ani Řekové, Portugalci a Italové.

„Registrujeme zvýšenou poptávku po kurzech němčiny, hlavně od lidí ze Španělska a Itálie,“ řekl německému vydání listu The Wall Street Journal mluvčí Svazu německých soukromých škol. Největší zájem je podle něj o profesně zaměřené jazykové kurzy, které vyhledávají převážně právě Španělé.

„Přichází mnoho mladých a vzdělaných Španělů, kteří doma stěží seženou práci,“ potvrdila tento trend i Christina Bruhnová ze Svazu večerních univerzit v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku. Zástupkyně svazu v Kolíně nad Rýnem ho nazvala dokonce boomem jazykových kurzů němčiny.

Němečtí politici kritizují plán záchrany eurozóny

Zájem Jihoevropanů o práci v Německu dokládají také statistiky, podle nichž v zemi dělá přes 450.000 Španělů, Řeků, Italů a Portugalců. Jejich počet tak meziročně vzrostl o 6,5 procenta. Další tisíce jejich krajanů se pak snaží v Německu zaměstnání najít.

Doma jsou totiž jejich šance na kariéru velmi malé. Například ve Španělsku je bez práce 52 procent mladých a v Řecku nemá zaměstnání téměř 55 procent lidí mladších 25 let. V Helénské republice, kterou současná dluhová krize v eurozóně postihla nejtíživěji, přesáhla celková nezaměstnanost už 23 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.