MMF by mohl Maďarsku půjčit až 15 miliard eur
Záložní úvěr bude omezen na dva roky. MMF trvá na tom, že pokud bude chtít Maďarsko pokračovat ve spolupráci s fondem, měla by dohodu potvrdit nová vláda, která vznikne po volbách v roce 2014. O přesné výši úvěru zatím nebylo ještě rozhodnuto a MMF očekává, že Evropská unie bude krýt třetinu této částky, dodal list.
Maďarsko se dostalo do sporu s EU a MMF kvůli novému kontroverznímu zákonu o centrální bance. Věřitelé proto přerušili jednání o půjčce, o kterou země požádala, dokud Maďarsko zákon nezmění. MMF chce, aby Maďarsko změnou zákona zajistilo nezávislost centrální banky.
Podle zdrojů nebude MMF trvat na tom, aby byla zrušena paušální daň z příjmu fyzických osob. Vidí však potřebu zlepšení pracovních podmínek, zvýšení transparentnosti zdanění a restrukturalizace veřejné dopravy a veřejného sektoru, napsala agentura MTI.
Maďarsko se v roce 2008 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc MMF, který mu poskytl úvěr 20 miliard eur. Vláda se však v roce 2010 rozhodla neobnovit úvěr a místo toho se země vrátila na finanční trhy. MMF tak nemohl zasahovat do rozhodování vlády o ekonomických otázkách. Vláda však byla nakonec nucena se znovu obrátit na MMF, protože investoři se začali stahovat z maďarských aktiv, forint se propadl k euru na rekordní minimum 324 HUF a výnosy obligací stouply až na neúnosných 11 procent.