MMF: Pokud Řecko neuhradí do konce června dluh, znamená to insolvenci | E15.cz

MMF: Pokud Řecko neuhradí do konce června dluh, znamená to insolvenci

Šéfka MMF Christine Lagardeová
Šéfka MMF Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud Řecko do konce června nepošle Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) dlužné peníze, bude to znamenat jeho "default", tedy stav, kdy neuhradilo splatný dluh. "Žádná dodatečná lhůta ani jiná možnost odkladu neexistuje," řekla šéfka měnového fondu Christine Lagardeová v Lucemburku, kam přijela na setkání s ministry financí eurozóny.

„Bude (Řecko) 1. července v defaultu, budou to nedoplatky vůči MMF, pevně ale doufám, že k tomu nedojde,“ řekla Lagardeová novinářům po schůzce s lucemburským ministrem financí. „Neexistuje žádná dodatečná lhůta nebo dvouměsíční odklad, jak tu a tam (v médiích) vidím,“ citovala šéfku MMF agentura Reuters.

Řecko mělo už 5. června splatit MMF 300 milionů eur, ale aby získalo čas na sjednání dohody s věřiteli, rozhodlo se sloučit všechny červnové splátky vůči fondu do jedné. Do 30. června tak má poslat na účet MMF zhruba 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy korun). MMF tento postup umožňuje, je ale velmi vzácný. Řecký premiér Alexis Tsipras dal tento týden najevo, že pokud se Řecku nepodaří uzavřít včas novou dohodu o finanční pomoci s mezinárodními věřiteli, Atény dluh MMF neuhradí.

Default ovlivní rozhodování ECB

Pokud bude Řecko považováno za zemi ve stavu „defaultu“, zřejmě to ovlivní rozhodování Evropské centrální banky (ECB), což bude pro Řecko klíčové. Řecké banky jsou zcela závislé na programu nouzového financování (ELA), který kontroluje právě ECB.

Za klíč k uzavření dohody mezi Aténami a mezinárodními věřiteli, k nimž patří i MMF, označila šéfka fondu reformu řeckého důchodového systému. „Není to otázka snižování nízkých penzí, ale jde o to, aby bylo financování penzí udržitelné,“ uvedla. To, že na důchody jde v Řecku přes 16 procent ročního výkonu ekonomiky, je podle ní „mnohem více než takřka všude jinde“.

Průlom se nečeká

Euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny, bude v Lucemburku jednat o problému Řecka, žádný průlom se ale nečeká, protože jednání mezi Aténami a trojicí věřitelských institucí se minulý týden zadrhla. Řecko se potřebuje s MMF, Evropskou komisí a ECB dohodnout na podmínkách, za nichž může dostat zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z dříve dohodnutého záchranného programu. Pak tuto dohodu musí podpořit i ministři financí eurozóny.

Původně se čekalo, že ministři budou moci právě dnes dohodu potvrdit. Prodloužený program vyprší s koncem tohoto měsíce a bez peněz z něj Řecku akutně hrozí, že v příštích dnech a týdnech nedodrží své závazky vůči MMF a ECB, a výrazně se tak přiblíží státnímu bankrotu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.