Moscovici: Řecko a eurozóna se chtějí vyhnout dalšímu dramatu | E15.cz

Moscovici: Řecko a eurozóna se chtějí vyhnout dalšímu dramatu

Pierre Moscovici
Pierre Moscovici
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Parti socialiste via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko i eurozóna mají společnou vůli vyhnout se novému dramatu či tragédii při řešení složité finanční situace této zadlužené jihoevropské země. Při příchodu na jednání ministrů financí zemí platících eurem, tedy euroskupiny, to prohlásil eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici.

Podle šéfa euroskupiny, nizozemského ministra Jeroena Dijsselbloema, je v zájmu Řecka co nejrychleji splnit dojednané závazky. „Zbývá ještě mnoho práce,“ podotkl.

Na večerní tiskové konferenci šéf euroskupiny doplnil, že zachování reformního úsilí je zásadní pro obnovu důvěry uvnitř Řecka i navenek, a tedy klíčové pro hospodářskou obnovu země. Jakmile Řecko splní dohodnuté „milníky“, budou uvolněny dvě miliardy eur, následující miliarda má následovat po splnění dalších kroků, které budou dohodnuty později tento měsíc.

Evropská centrální banka (ECB) paralelně hodnotní situaci řeckých bank. V listopadu a prosinci podle Dijsselbloema přijde čas na jejich případnou rekapitalizaci. Dijsselbloem připomněl, že Atény musejí uvést v život některé už potvrzené reformy, další - například penzijní či pracovního trhu - musí nová řecká vláda připravit. Pak bude podle něj možné diskutovat o rekapitalizaci bank, na kterou už jsou vyčleněny finanční prostředky, ale třeba také o možné restrukturalizaci dluhu Řecka.

Neexistuje alternativa ke splnění dohody s věřiteli

Nová řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase si je velmi dobře vědoma, že neexistuje alternativa ke splnění dohody s mezinárodními věřiteli, míní eurokomisař Moscovici. Nová řecká vláda, vzešlá z předčasných voleb, složila přísahu 23. září. Sestavovala ji Tsiprasova levicová formace SYRIZA a ministrem financí zůstal Euklidis Tsakalotos.

Tsipras se svou předcházející vládou podal demisi 20. srpna. Krátce předtím přistoupil na podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli.

Předčasné volby Tsipras vypsal s tím, že potřebuje silný mandát právě k tomu, aby mohl realizovat reformy a úsporná opatření, jejichž zavedení muselo Řecko slíbit výměnou za schválení záchranného programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video