Moskva ostří kritiku NATO a hrozí kvůli protiraketové obraně

Za necelé tři týdny má summit NATO v Chicagu schválit plány na posílení protiraketové obrany svých evropských členů. Podle listu Kommersant bere Moskva probíhající konferenci jako poslední příležitost k přesvědčení Západu před rozhodnutím o „tvrdých protiopatřeních“; ruský prezident Dmitrij Medveděv v poselství účastníkům upozornil, že protiraketová obrana se „přímo týká strategické stability a cena chybných rozhodnutí může být mimořádně vysoká“.
USA a NATO budování štítu odůvodňují hrozbou íránských a severokorejských raket. Podle ruských generálů je taková argumentace příliš mlhavá a skutečným terčem se prý jeví ruský „odstrašující potenciál“, tedy jaderné rakety na souši i na ponorkách, na nichž spočívá bezpečnost země.
Čtěte také:
Protiraketová obrana USA nebude funkční, míní kritici
České gripeny by mohly chránit Island
Generál Valerij Gerasimov dvěma stovkám diplomatů a vojenských expertů z padesátky zemí předvedl i počítačový model ruské armády, který ukazoval, jak ke konci desetiletí budou americké protiraketové střely schopny sestřelovat i ruské mezikontinentální rakety, mířící na New York a Los Angeles.
Podle americké zvláštní zmocněnkyně pro štít Ellen Tauscherové je ale ruský počítačový model založen na chybných předpokladech a štít nebude s to sestřelovat ruské rakety vybavené vícenásobnými hlavicemi a klamnými cíli.
Moskva nevylučuje ani preventivní protiúder
Rusové ale dál trvají na svém a rétoriku zostřují. Podle náčelníka generálního štábu Nikolaje Makarova by Moskva mohla v krajním případě podniknout proti štítu v „předstihu“ i preventivní údery. „Naše argumenty se neberou vážně, a proto budeme nuceni přijímat protiopatření, abychom dali partnerům na vědomí, že protiraketový deštník bezpečnost v Evropě nezvýší, ale zhorší,“ prohlásil.
Ruské výhrady na místě odmítl náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. „Náš systém nebude zaměřen proti Rusku, není to možné ani z geografických, ani vojenských důvodů,“ ujistil s tím, že počet protiraketových střel bude příliš nízký, než aby ohrozil ruskou „odstrašující“ schopnost zasahovat americká města od východního po západní pobřeží.
„Generále Gerasimove, generále Makarove, nepřesvědčili jste,“ prohlásil a opět vybídl ke spolupráci na základě dvou protiraketových systémů, aliančního a ruského, které by zvýšily bezpečnost na kontinentu.
Podle ministra Serďukova dosavadní jednání mezi Moskvou a Washingtonem o nalezení vzájemně přijatelného řešení skončila ve slepé uličce. Ale ještě se lze domluvit. „Buď budeme spolupracovat a společně čelit hrozbám, anebo budeme muset přistoupit k protiopatření,“ varoval.