Mráz přichází z Wall Street. Dluhopisové trhy signalizují blížící se recesi
Náladu na trzích poznamenal vývoj amerických dluhopisů. Na jejich trhu se objevil signál, který se vyskytl před každou recesí v USA od roku 1975.
Americké trhy zažily v úterý nejhorší pokles od poloviny října, když klíčový ukazatel newyorské burzy – index Dow Jones, přišel o 3,1 procenta. Ještě větší ztráty hlásil trh Nasdaq, kde se obchodují technologické akcie, jež v průměru klesly o téměř čtyři procenta.
Vývoj v USA okopírovaly asijské i evropské trhy. Na začátku obchodování výrazně ztrácely akcie ve Frankfurtu, Paříži nebo Londýně. Výjimkou nebyla ani pražská burza, kde se akcie propadly o 1,41 procenta. Propad burz spustily obavy investorů z recese americké ekonomiky. Výnosy u desetiletých státních dluhopisů jsou totiž téměř stejné jako u těch dvouletých, a dokonce některé dlouholeté dluhopisy mají nižší výnos než krátkodobé bondy.
„Zkušenost je, že jedním ze znaků recese bylo, že dlouhodobé výnosy jsou nižší, než krátkodobé,“ uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Důvodem je to, že ekonomika se nachází na svém vrcholu, což způsobí, že americká centrální banka bude v budoucnosti snižovat sazby. To se nepříznivě projeví na výnosech dluhopisů. Tento jev na dluhopisovém trhu byl signálem, který se objevil před každou recesí v USA od roku 1975.
Kromě signálů z dluhopisového trhu se však na propadu podepsaly i další faktory. Hráče na trhu znejistil postoj Číny k víkendovým obchodním dohodám s USA. „Peking otálel s potvrzením víkendového příměří,“ upozorňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Čína uklidnila světové burzy až v průběhu včerejšího dne, kdy ministerstvo obchodu označilo víkendové rozhovory jako „velmi úspěšné“. Po tomto prohlášení se smazala část ztrát na evropských trzích.
Svou roli ale mohl sehrát rovněž státní pohřeb bývalého amerického prezidenta George Bushe. Kvůli tomu byly totiž včera americké burzy zavřeny. „Pro obchodníky mohla být představa držení titulů v nejistém prostředí po dobu uzavřených trhů trýznivá, pročež své pozice raději kvapem opustili,“ říká analytik České spořitelny Jan Šumbera.
Rozdíl ve výnosech 10- a 2letých US bondů (v %)|