Na dohled od Asada. Syrská armáda se stahuje i z míst v bezprostřední blízkosti Damašku

Příslušníci povstalecké skupiny se fotí na ukořistěném letadlu ve městě Hamá

Příslušníci povstalecké skupiny se fotí na ukořistěném letadlu ve městě Hamá Zdroj: ČTK / AP / Ghaith Alsayed

Syrské vládní síly se dnes podle agentury AFP stahují i z míst vzdálených jen zhruba deset kilometrů jihozápadně od metropole Damašku. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že povstalci začínají hlavní město obkličovat. Vláda i armáda tvrzení o stahování popírají. Podle zpráv agentur ale vládní jednotky z velké části opustily svá postavení v provinciích Dará a Suvajda na jihozápadě země a také v provincii Kunajtra u hranic s Izraelem.

"Režimní síly se stáhly z lokalit deset kilometrů jihozápadně od Damašku, které jsou nyní pod kontrolou místních bojovníků," uvedla SOHR, která je o dění v Sýrii obvykle dobře informovaná.

Syrský ministr vnitra Muhammad Chálid Rahmún dnes podle agentury AFP uvedl, že vojenské a bezpečnostní síly vytvořily kolem Damašku "neproniknutelný" kordon. Syrská armáda současně oznámila, že posiluje své nasazení v okolí Damašku.

Jeden z obyvatel Damašku stanici CNN popsal, že město je ve stavu paniky. Některé silnice jsou podle něj zablokované a část obchodů poblíž centra uzavřena, komunikační linky nicméně s občasnými výpadky nadále fungují. Přítomnost armády se v hlavním městě "výrazně snížila" a mnoho vojáků se podle něj "převléká z uniforem do civilního oblečení".

Podle SOHR jsou provincie Dará a Suvajda, jejichž severní hranice se nacházejí jen několik desítek kilometrů jižně od Damašku, už prakticky celé pod kontrolou místních opozičních sil, k nimž patří i milice menšinových drúzů. V Suvajdě podle agentury Reuters milice ovládly většinu armádních stanovišť podél hranice s Jordánskem. Řada vládních vojáků prý dezertovala.

"Naše síly působící v Dará a Suvajdě se přesouvají, přeskupují a vytvářejí bezpečnostní perimetr poté, co teroristické živly zaútočily na izolovaná kontrolní stanoviště," citovala AFP už předtím syrskou armádu.

Povstalci se zmocnili také města Kunajtra na Golanských výšinách poblíž hranic s Izraelem. Podle AFP se režimní jednotky stahují z celé stejnojmenné provincie. Izrael zatím informoval o tom, že na jím okupovanou část Golan pošle další vojáky. Jordánsko vyzvalo své občany, aby Sýrii co nejdříve opustili.

Ze severozápadu čtyřiadvacetimilionové země se zase k Damašku přibližují povstalci pod vedením islamistů, kteří patrně vstoupili do klíčového města Homs v centrální části západní Sýrie. Podle DPA jim zde ale postup zpomalují posily vládních sil. AFP uvedla, že při útocích vládních a spojeneckých ruských sil u Homsu zemřelo sedm civilistů.

Po několika letech prakticky zamrzlého syrského konfliktu zahájili minulou středu povstalci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) úspěšnou ofenzivu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Dobyli druhé největší město Halab (Aleppo) na severozápadě země a krátce nato i další velké město Hamá.

O rychlém postupu rebelů svědčí i to, že podle listu The Wall Street Journal (WSJ) ze Sýrie minulý týden uprchla Asadova žena se třemi dětmi. Agentura SANA dnes popřela zprávy, že zemi opustil i samotný prezident. Asad podle ní nadále pracuje z Damašku.

Pozorovatelé soudí, že podpora Asadových spojenců - Ruska, Íránu a libanonského Hizballáhu - tentokrát není tak velká jako dříve, protože síly všech jsou vázané jinými konflikty. Zdroj blízký Hizballáhu dnes ale uvedl, že hnutí do Sýrie vyslalo 2000 bojovníků.

Podle pátečních údajů SOHR v bojích zemřelo 826 lidí, z nichž 111 byli civilisté. OSN uvedla, že kvůli bojům opustilo své domovy nejméně 370 tisíc lidí, z toho 100 tisíc více než jedenkrát.