Na mapě Afriky přibyl nový stát, Súdán se rozdělil | E15.cz

Na mapě Afriky přibyl nový stát, Súdán se rozdělil

Jihosúdánská metropole Džuba.
Jihosúdánská metropole Džuba.
• 

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé v ulicích hlavního města Džuba od prvních dnešních minut slaví samostatnost Jižního Súdánu. Vzniku státu ale předcházelo 30 let občanské války, konflikty zcela neutichly ani poté, co se jih země úderem půlnoci stal 194. mezinárodně uznaným státem světa.

Republika jižní Súdán si svou nezávislost vydobyla v lednovém referendu, které bylo dohodnuto na základě mírové smlouvy mezi představiteli převážně černošského jihu a súdánskou vládou v roce 2005. V hlasování se pro odtržení od muslimského severu vyslovilo téměř 99 procent lidí.

„Dnes rozvineme vlajku Jižního Súdánu a přidáme se k národům světa,“ řekl Reuters Pagan Amum, generální tajemník vládnoucího Súdánského lidového hnutí za svobodu. Na oficiální oslavy přijel i dlouholetý nepřítel jihosúdánské samostatnosti, súdánský prezident Umar Bašír, který již v pátek nového souseda svého státu uznal.

Vyhlášení nezávislosti ale uvítali i příznivci Súdánské osvobozenecké armády, která bojuje od roku 2003 za samostatnost Dárfúru na západě Súdánu. Klid nepřináší ani to, že sever se s jihem stále nedohodl na přesné hranici.

Mapa rozdělení Súdánu.Autor: wikimedia.org

Rozdělení země:

Oranžová - Severní Súdán
Zelená - Dárfúr
Fialová - Oblast ovládaná v červnu 2006 separatistickou Východní frontou, která s vládou na konci stejného roku podepsala dohodu o vzniku regionální vlády
Žlutá a růžová - oblasti, ve kterých se ještě letos má konat referendum o připojení k Jižnímu Súdánu
Modrá - Jižní Súdán

Nový stát je téměř osmkrát větší než Česká republika, podle odhadů má ale je osm milionů obyvatel. S jeho vznikem také Súdán ztratil tři čtvrtiny ropného bohatství a pozici největší země Afriky. Země zatím nemá udělený mezinárodní kód, který určuje i internetovou doménu. „Chtěli bychom, aby naše doména byla '.ss' jako 'South Sudan', ale lidé nám říkají, že 'SS' má v Evropě spojitost s nacisty,“ řekl jihosúdánský činitel Stephen Lugga. Přesto stát o tuto zkratku zažádal, pravděpodobně ji ale nedostane.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun uvedl, že Jižní Súdán do organizace brzo vstoupí. Rada bezpečnosti OSN včera schválila vznik mírové mise, která bude kontrolovat bezpečí v zemi. „Jížní Súdán začal svůj život jako stát čelící obrovským výzvám. Jižní Súdán ale má pozoruhodný potenciál v přírodních zdrojích, obrovském množství orné půdy a vodách Bílého Nilu, které jím protékají,“ dodal Pan Ki-mun.

Občanská válka se s přestávkami táhla od 50. let, válka měla náboženské, etnické, ale i ekonomické příčiny. Zahynuly během ní dva miliony lidí a čtyři miliony dalších musely opustit své domovy.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video