Cizí média vyzdvihují roli prezidenta, poukazují i na jeho stav | e15.cz

Na tahu je Zeman, domnívají se zahraniční média. Opozice má podle nich ale naději

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zahraniční média nejen v Evropě informují o českém volebním překvapení, kdy premiér Andrej Babiš se svým hnutím ANO skončil až těsně druhý za vítěznou koalicí Spolu. Jsou však opatrná v hodnocení dalšího vývoje. Jestli bude výsledek hlasování znamenat konec vlády Babiše, určí podle nich především prezident Miloš Zeman. Některé deníky si všímají i vyřazení sociální demokracie a komunistů z Poslanecké sněmovny. Další hledají středoevropské souvislosti a připomínají i angažmá šéfa maďarské vlády Viktora Orbána v kampani ANO.

Povolební dění v Česku bedlivě sledují především Slováci. Deník Sme rozebírá možné scénáře vývoje a poukazuje na silnou roli prezidenta. „Stejně jako na Slovensku i v Česku může prezident premiérem teoreticky jmenovat kohokoliv, ten pak musí parlament požádat o důvěru,“ uvádí s tím, že se může zopakovat menšinová vláda Andreje Babiše, ale jen dočasně. Za další možnosti Sme označuje vládu ANO s ODS, úřednický kabinet, předčasné volby a samozřejmě i to, že kabinet sestaví současná opozice.

Komentátor listu Matúš Krčmarík si všímá, že jí pomohla náhoda a chyby soupeřů. „V něčem se to podobá roku 2002 na Slovensku. Po volbách tehdy vznikla pravicová vláda, protože nacionalistické síly se navzájem vyřadily z parlamentu,“ podotýká. Zdůrazňuje, že opozice získala většinu křesel, ale nikoli hlasů, a zvlášť oslabení jsou Piráti.

„Babišovi k tomu stačilo oživit téma neexistujících migrantů, orbanizovat diskuzi o Evropské unii a opakovat vyvrácené lži a polopravdy o Pirátech. Ukázal obrovskou sílu antikampaně, díky které zabránil absolutnímu fiasku své strany,“ dodává.

Miroslav Čaplovič z deníku Pravda se domnívá, že dvě koalice jsou na dobré cestě k vytvoření vlády, což je dáno i vypadnutím dosavadních partnerů ANO ze sněmovny. Jen tedy podle něj nebude premiérem předseda Pirátů Ivan Bartoš, jak se před půl rokem zdálo, jelikož jeho uskupení i společně se Starosty za druhým blokem výrazně zaostává.

„Je to pochopitelné, protože v kampani působil důvěryhodněji lídr Spolu Petr Fiala než Bartoš,“ je přesvědčen. V této souvislosti připomíná, že šéf Pirátů nevěděl, jaká je nejvyšší česká hora, kterou znají i české děti.

Ukrajinský deník Ukrajinska Pravda píše o senzaci v Česku, kdy premiérovo hnutí skončilo až druhé, byť bude mít o jeden mandát více než vítězné Spolu. Ukrajinci si všímají i toho, že ze sněmovny vypadli komunisté, na což upozornil na Twitteru i velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. List už před volbami uvedl, že nejvíce proruský prezident v EU Miloš Zeman bude mít po klání šanci na svou odvetu za dění po odhalení příčin výbuchu ve Vrběticích, kdy Česko vykázalo mnoho ruských diplomatů.

Polská Gazeta Wyborcza líčí, že v Praze lidé v restauracích v sobotu oslavovali Babišovou porážku, ke které obyvatelé hlavního města notně přispěli. I na tomto webu se dočteme, že dění teď z velké míry bude záviset na Zemanovi. Všímá si rovněž neúspěchu sociální demokracie.

Maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi z portálu Direkt36 komentoval české dění na Twitteru výmluvnou fotografií někdejších lídrů visegrádské čtyřky a rakouského kancléře Sebastiana Kurze, na které jeho, Babiše a bývalého slovenského premiéra Petera Pellegriniho označil křížkem. Naznačil tak, že z party zbývají už jen šéfové maďarské a polské vlády Viktor Orbán, který aktivně zasáhl do kampaně ANO, a Mateusz Morawiecki.

„Překvapivý vývoj by mohl znamenat konec časů populistického miliardáře u moci,“ hodnotí volby německý web Deutsche Welle. Podotýká, že euroskeptik Babiš doufal ve svou další vládu navzdory četným skandálům včetně obvinění v investigaci Pandora Papers. I Deutsche Welle ale zdůrazňuje, že prezident opakovaně předestřel záměr pověřit sestavením vlády šéfa vítězné strany, nikoli koalice.

Video se připravuje ...
Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO)

O možném konci dosavadního českého premiéra informuje i britský The Guardian. „Pět opozičních stran, které jsou blíže mainstreamu EU v porovnání s populistou Babišem, odložilo do voleb své rozdíly a vytvořilo dvě koalice ve snaze zbavit euroskeptického premiéra moci,“ popisuje situaci. Upozorňuje, že premiér se pokusil svou kampaň povzbudit zapojením Orbána, který si udělal výlet do Ústí nad Labem.

Deník na závěr zdůrazňuje, že moc prezidenta Zemana je oslabena jeho nemocí. „Spekulace o závažnosti jeho zdravotního stavu nabyly natolik na intenzitě, že prezidentská kancelář byla dokonce nucena popřít zvěsti o jeho smrti,“ uzavírá.

Českého dění si všímají i ve Spojených státech. Podle deníku The New York Times mohou výsledky voleb do české Poslanecké sněmovny naznačovat, že populismus ve střední Evropě je na ústupu.

Agentura Bloomberg uvedla, že český magnát utrpěl šokující porážku, může se však i tak udržet u moci. Uvádí, že český prezident už dříve ohýbal ústavu, aby dosáhl svých záměrů. Bloomberg rovněž píše, že Spolu přislíbilo návrat k rozpočtové zodpovědnosti a kritizovalo Babiše za utrácení a zvyšování dluhu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery