Nákupy ECB se vztahují i na ztrátové dluhopisy vlád. Berlín se vejde o prsa | E15.cz

Nákupy ECB se vztahují i na ztrátové dluhopisy vlád. Berlín se vejde o prsa

Nákupy ECB se vztahují i na ztrátové dluhopisy vlád. Berlín se vejde o prsa
Euro (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Kārlis Dambrāns via Flickr

Jaroslav Bukovský

Evropská centrální banka (ECB) v pondělí spustí avizovaný program nákupu dluhopisů za 60 miliard eur měsíčně, program potrvá nejméně do září příštího roku. Na včerejším zasedání ECB na Kypru to potvrdil šéf banky Mario Draghi. ECB bude nakupovat i státní dluhopisy, které nesou momentálně negativní výnos, a s jejich nákupem je tak spojena přímá ztráta.

„Nákupy dluhopisů se záporným výnosem do splatnosti jsou až do výše depozitní sazby v zásadě přípustné,“ uvádí Mario Draghi v rozhodnutí o spuštění dluhopisových nákupů publikovaném na webu ECB.

Depozitní sazba momentálně činí -0,2 procenta, podmínky nákupu tak aktuálně splňují všechny dluhopisové emise v eurozóně. Nejblíže depozitní sazbě mají dluhopisy Německa se splatností dvou a tří let, které se obchodují se ztrátou 0,19 procenta, které by tak mohly při dalším poklesu výnosů z programu vypadnout. Se ztrátou se momentálně obchodují dluhopisy hned pěti zemí eurozóny, nejčastěji jde o papíry se splatností do pěti let, ztráty se vesměs pohybují kolem 0,1 procenta.

ECB oznámila, že s nákupy dluhopisů bude pokračovat do chvíle, dokud se inflace nezačne stabilně přibližovat inflačnímu cíli ECB, tj. poblíž dvouprocentní hranice. Podle šéfa banky Maria Draghiho bude na finančních trzích dostatečná nabídka dluhopisů pro realizaci programu. To mnozí analytici rozporují. „Eurozóna v roce 2015 dosáhne pravděpodobně deficitu okolo dvou procent HDP a země jako Německo dokonce cílují rozpočtový přebytek. Na těchto trzích nemusí chtít investoři jednoduše prodávat „drahé dluhopisy“ ze svých bilancí,” zdůrazňuje Jan Bureš z ČSOB.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!