NASA prodlouží svou závislost na Rusku, doprava kosmonautů se prodraží | E15.cz

NASA prodlouží svou závislost na Rusku, doprava kosmonautů se prodraží

Ruská loď Sojuz při přípravě ke startu
Ruská loď Sojuz při přípravě ke startu
• 
ZDROJ: NASA/Aubrey Gemignani

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prodloužil smlouvu s ruskou kosmickou agenturou o dopravě amerických kosmonautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Informovala o tom ve středu s odvoláním na americký úřad agentura AFP. Kontrakt má platnost do roku 2019. Pro Spojené státy to znamená, že v té době budou z hlediska dopravy svých kosmonautů k orbitálnímu komplexu nadále závislé na Rusku.

NASA musí od ukončení programu raketoplánů v roce 2011 využívat k dopravě astronautů na ISS ruské lodě Sojuz. Úřad proto investoval miliardy dolarů do vývoje pilotovaných lodí soukromými společnostmi SpaceX a Boeing.

Šéf NASA Charles Bolden ve středečním dopisu americkému Kongresu požádal o poskytnutí 490 milionů dolarů (12,2 miliardy korun), aby mohl zaplatit šest míst pro astronauty v letech lodí Sojuz do roku 2017. Částka představuje téměř 82 milionů dolarů za osobu. Dosavadní náklady činily 71 milionů dolarů za jedno místo.

Vinu za to, že žádá o více peněz, svalil Bolden na Kongres. Američtí zákonodárci podle něj dostatečně nepřispěli na soukromý kosmický program, takže bylo nutné odložit starty z území Spojených států o dva roky, což mělo za výsledek častější využití ruských lodí.

Nový kontrakt NASA s ruskou kosmickou agenturou pro Spojené státy také znamená, že budou posílat finanční prostředky Rusku, vůči kterému zavedly hospodářského sankce kvůli jeho roli v krizi na Ukrajině.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video