NASA prodlouží svou závislost na Rusku, doprava kosmonautů se prodraží | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

NASA prodlouží svou závislost na Rusku, doprava kosmonautů se prodraží

NASA prodlouží svou závislost na Rusku, doprava kosmonautů se prodraží
Ruská loď Sojuz při přípravě ke startu
• 
ZDROJ: NASA/Aubrey Gemignani

ČTK

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prodloužil smlouvu s ruskou kosmickou agenturou o dopravě amerických kosmonautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Informovala o tom ve středu s odvoláním na americký úřad agentura AFP. Kontrakt má platnost do roku 2019. Pro Spojené státy to znamená, že v té době budou z hlediska dopravy svých kosmonautů k orbitálnímu komplexu nadále závislé na Rusku.

NASA musí od ukončení programu raketoplánů v roce 2011 využívat k dopravě astronautů na ISS ruské lodě Sojuz. Úřad proto investoval miliardy dolarů do vývoje pilotovaných lodí soukromými společnostmi SpaceX a Boeing.

Šéf NASA Charles Bolden ve středečním dopisu americkému Kongresu požádal o poskytnutí 490 milionů dolarů (12,2 miliardy korun), aby mohl zaplatit šest míst pro astronauty v letech lodí Sojuz do roku 2017. Částka představuje téměř 82 milionů dolarů za osobu. Dosavadní náklady činily 71 milionů dolarů za jedno místo.

Vinu za to, že žádá o více peněz, svalil Bolden na Kongres. Američtí zákonodárci podle něj dostatečně nepřispěli na soukromý kosmický program, takže bylo nutné odložit starty z území Spojených států o dva roky, což mělo za výsledek častější využití ruských lodí.

Nový kontrakt NASA s ruskou kosmickou agenturou pro Spojené státy také znamená, že budou posílat finanční prostředky Rusku, vůči kterému zavedly hospodářského sankce kvůli jeho roli v krizi na Ukrajině.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!