Nebezpečný povstalec? Mandelu v 60. letech zatkli díky tipu americké CIA

Portrét Nelsona Mandely na zdi v Kapském Městě (JAR)

Portrét Nelsona Mandely na zdi v Kapském Městě (JAR) Zdroj: CTK/AP

Pohřeb Nelsona Mandely
Prezident Jacob Zuma s manželkou na pohřbu
Vnuk Nelsona Mandely Mandla Mandela
Pohřeb Nelsona Mandely
Pohřeb Nelsona Mandely
7
Fotogalerie
Bojovníka za lidská práva a prvního černošského prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandelu v 60. letech zatkli na základě tipu agenta americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Podle britského listu The Sunday Times (ST) spolupracovník rozvědky Donald Rickard odhalil svou historickou roli v Mandelově zadržení režisérovi Johnu Irvinovi krátce před svou smrtí.

Mandela bojoval v Jižní Africe proti apartheidu, tedy politice rasové segregace. V roce 1962 byl zatčen v Durbanu a odsouzen na doživotí. Odseděl si 27 let. Po propuštění z vězení v roce 1990 se spolu s prezidentem Frederikem Willemem de Klerkem podílel na zániku apartheidu. V prvních svobodných volbách dovedl Africký národní kongres (ANC) k vítězství a stal se prezidentem JAR. Zemřel v roce 2013 ve věku 95 let.

Pohřeb Nelsona Mandely:

Zásadní informace vedoucí k Mandelovu dopadení v roce 1962 poskytl jihoafrickým úřadům agent CIA Rickard. V té době byl pozdější nositel Nobelovy ceny považován za nebezpečného komunistického povstalce, který by mohl představovat hrozbu i pro Západ, uvedla BBC.

Rickard působil jako zástupce konzula USA v Durbanu. Pro CIA pracoval do roku 1978. Mandela byl podle něj „zcela pod kontrolou Sovětského svazu“.

„Odhalení potvrzuje to, co jsme dlouho věděli: že pracují proti nám, a to i teď. Není to vycucané z prstu, není to konspirační teorie,“ uvedl v reakci na zprávu mluvčí ANC Zizi Kodwa. CIA podle něj zasahuje do jihoafrické politiky i nadále.

Mandela byl prezidentem JAR od roku 1994 do roku 1999. Na americkém seznamu teroristů ale figuroval až do roku 2008. Na návštěvu USA tak mohl vyrazit jen na zvláštní povolení.