Největší evropské strany přišly o desítky poslanců. Radikálové posílili | E15.cz

Největší evropské strany přišly o desítky poslanců. Radikálové posílili

Evropský parlament ve Štrasburku
Evropský parlament ve Štrasburku
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejsilnější frakcí v novém Evropském parlamentu bude Evropská lidová strana (EPP) sdružující středopravá uskupení, v 751členném zákonodárném sboru bude mít podle dílčích výsledků 212 poslanců. Druhou nejsilnější formací bude sociálnědemokratická Skupina progresivní levice a demokratů (S&D), která se bude moci opřít o 185 mandátů.

Velké šance stát se novým předsedou Evropské komise tak má bývalý lucemburský premiér a kandidát EPP Jean-Claude Juncker. EPP ale oproti minulým volbám ztratila okolo 60 křesel a Junckerova volba tak nemusí být vůbec samozřejmostí.

Třetí skončila Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) se 71 mandáty. Za nimi se umístili evropští Zelení s 55 křesly. Levicová frakce GUE/NGL získala 45 mandátů. O pět méně jich má Evropská konzervativní a reformní skupina (ECR). Euroskeptická frakce Evropa svobody a demokracie (EFD) posílila o tři na 36 mandátů a mezi nezařazenými je 40 poslanců.

Volby oslabily všech pět nejsilnějších frakci, pohoršila si i ECR. Rozrostly se naopak řady euroskeptiků, levicové frakce a nezařazených poslanců.

Celkem 67 europoslaneckých křesel patří politikům, jejichž strany dosud v europarlamentu nezasedaly a nejsou spojeny s žádnou stávající frakcí. Právě sem nejspíš budou patřit některé z nacionalistických či protievropských uskupení, která v některých zemích unie zaznamenala volební úspěch.

Počet křesel v Evropském parlamentu Autor: E15

Převážně ve starých unijních zemích zaznamenali nacionalisté narůst popularity. Podle průběžných výsledků vyhráli volby ve Francii a Dánsku, zatímco ve Švédsku, Finsku či Rakousku se těšili mnohem větší podpoře než při eurovolbách v roce 2009.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video