Největší fúze historie strčí Bayer a Monsanto do kapsy | e15.cz

Největší fúze historie strčí Bayer a Monsanto do kapsy

AOL
AOL
• 
ZDROJ: ctk

stu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Převzetí amerického Monsanta německým koncernem Bayer za 66 miliard dolarů je největší akvizicí, jakou kdy nějaký německý podnik udělal. Ve srovnání s největšími světovými transakcemi historie se však krčí v pozadí. Německý deník Handelsblatt sestavil žebříček nejdražších akvizic minulých let.

1. Fúze AOL a Time Warner

Největší převzetí historie oznámili americký poskytovatel internetu AOL a mediální koncern Time Warner na vrcholu internetové bubliny v roce 2000. Firmy transakci dokončily o rok později. AOL za Time Warner tehdy zaplatil 186,2 miliardy dolarů.

Time Warner, AOL,Autor:

2. Vodafone kupuje Mannesmann

Britský mobilní operátor Vodafone zaplatil za německý koncern Mannesmann v roce 2000 185,1 miliardy dolarů. Jenže Vodafone si nechal jen telekomunikační divizi Mannesmannu. Ocelářskou část, jako třeba výrobu ocelový trubek, prodal.

VodafoneAutor:

3. Verizon a Cellco Partnership

Americký mobilní operátor Verizon vytvořil s britským Vodafonem společný podnik Verizon Wireless. Britové se však v roce 2013 rozhodli svůj podíl prodat. Za 130 miliard dolarů ho koupila společnost Cellco Partnership v roce 2014 přejmenovaná na Verizon Communications.

Telekomunikační společnost VerizonAutor: profimedia.cz

4. Anheuser-Busch a SAB Miller

Na konci letošního října by měla oficiálně skončit pivní megafúze americko-belgického výrobce a světové jedničky Anheuser-Busch Inbev a jihoafrického majitele Plzeňského Prazdroje SAB Miller, který byl světovou pivovarnickou dvojkou. Hodnota transakce se odhaduje až na 120,5 miliard dolarů.

Anheuser-Busch InBevAutor: ctk

5. Fortis, Banco Santander a RBS odkoupily ABN Amro

Největší bankovní fúze začala v roce 2007. Konsorcium sestávající s britské banky RBS, španělské Santander a holandsko-belgické Fortis převzalo banku ABN Amro za 100 miliard dolarů. Kvůli finanční krizi však ABN Amro musel zachraňovat stát, stejně jako Fortis Bank Niederlande. Tři roky po obří fúzi se státem zachráněné banky sloučly do nového peněžního ústavu a ABN Amro byla opět samostatná.

6. Pfizer a Warner-Lambert

Už od konce 90. Let minulého století spolupracoval farmaceutický koncern Pfizer s výrobcem léků Warner-Lambert na uvedení přípravku Lipitor na trh. Lék snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Na trhu zaznamenal takový úspěch, že se Pfizer odhodlal v roce 2000 Warner-Lambert koupit za 87,3 miliardy dolarů.

Autor: stu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video