Nemáme zájem válčit se Severní Koreou, řekl americký ministr obrany

James Mattis, americký ministr obrany

James Mattis, americký ministr obrany Zdroj: Reuters

James Mattis, ministr obrany
Raketové testy KLDR
Raketové testy KLDR
Severokorejští vojáci a symboli moci.
5
Fotogalerie

Cílem USA není válčit proti Severní Koreji, ale přesvědčit jejího vůdce Kim Čong-una vzdát se jaderného arzenálu. Řekl to americký ministr obrany James Mattis, který v pátek zavítal do demilitarizovaného pásma mezi oběma korejskými státy. Obvinil ale také Severní Koreu, že navzdory názoru Rady bezpečnosti OSN pokračuje v provokacích a ohrožuje globální bezpečnost.

KLDR podle Mattise buduje jaderný arzenál, který může vyvolat katastrofu pro všechny. "Jak řekl (americký) ministr zahraničí (Rex) Tillerson, naším cílem není válka, ale zajištění toho, aby se Korejský poloostrov stal plně, ověřitelně a nezvratně oblastí bez jaderných zbraní," řekl Mattis.

Vyjádřil také solidaritu s Jižní Koreou, když řekl: "V době, kdy režim Kim Čong-una vyvolává ohrožení, stojíme po vašem boku i po boku korejského lidu." Mattise do demilitarizovaného pásma, které odděluje oba korejské státy, doprovodil jeho jihokorejský resortní kolega Song Jong-mu.

Severokorejský režim podle Mattise utlačuje a izoluje občany KLDR, upírá jim svobodu, prosperitu a lidskou důstojnost, protože přednost dává jaderném zbrojení. Mattis v pátek přijel do Jižní Koreje, aby se tam setkal s představiteli její národní obrany a s americkými veliteli, kteří v oblasti působí.

Napětí mezi USA a KLDR vzrostlo po nedávných severokorejských zbrojních testech a slovních přestřelkách mezi prezidentem Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem.

Severní Korea v pátek oznámila, že vrátí jihokorejský rybářský člun i jeho posádku zadrženou 21. října ve svých vodách. Severokorejská agentura KCNA oznámila, že se Pchjongjang rozhodl loď vrátit, protože "celá posádka čestně přiznala, že vplula do cizích vod, omluvila se a požádala o shovívavost". Loď bude vrácena na vojenské hranici mezi oběma Korejemi, které jsou technicky stále ve válce, protože jejich konflikt z 50. let skončil příměřím, nikoli mírovou dohodou.