Němci hledají bezpečnou pojistku proti inflaci ve zlatě | e15.cz

Němci ve strachu z inflace propadli zlaté horečce

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v srpnu zrychlil na 3,4 procenta, což znamená nejvyšší inflaci za posledních třináct let. Němci, tradičně významní kupci zlatých cihel a mincí, svůj strach ze znehodnocení úspor rozpouštějí v tomto cenném kovu ještě více než jindy. Za první pololetí nakoupili 90,5 tuny zlata, nejvíce od finanční krize v roce 2009.

„V naší DNA máme dlouhodobě zabudovaný strach z inflace. A nyní se inflační riziko zvyšuje. Výhled pro drahé kovy je velmi pozitivní,“ řekl Bloombergu Raphael Scherer ze společnosti Philoro Edelmetalle, jíž stouply prodeje zlata o 25 procent oproti už tak poměrně silnému roku 2020.

Německé nákupy podle Světové rady pro zlato v prvních šesti měsících nepatrně překonaly loňské silné první pololetí. Web Tagesschau televize ARD uvedl, že Němci jednoznačně vévodili evropskému žebříčku nákupčích ušlechtilého kovu. Následovali je Švýcaři a Rakušané. Celosvětově měl pouze jeden národ větší zlatý apetit, a to Číňané.

Němci hromadí zlato dlouhodobě, podle nedávné studie měli na počátku roku ve svých trezorech více než devět tisíc tun zlata, což je skoro třikrát více, než drží centrální banka země. V roce 2010 to bylo zhruba 7500 tun.

Z průzkumů navíc vyplývá, že lidé jsou s investicemi do zlata z velké míry spokojení a většina jich má v plánu další nákupy. V průměru německý investor v posledních dvou letech vložil do zlata 4250 eur.

Zajímavé je, že během pandemie se tradiční zlato stalo poměrně populární i u generace Z, tedy u lidí narozených po roce 1995. „Zlato vždy hrálo mezi německými investory svou roli. S rostoucím nákupním zájmem v posledních letech je ještě aktuálnější,“ poznamenal Alexander Zumpfe z Heraeus Metals Germany.

Německé záliba ve zlatě má svůj původ v hyperinflaci Výmarské republiky, nyní se inflační strašák objevil znovu v době zotavování ekonomiky po koronaviru. Zatím šly nahoru zejména ceny energií, ale také potravin.

V zemi se debatuje o tom, zda bude růst cen pouze krátkodobý, než se stabilizují dodavatelské řetězce a srovná poptávka s nabídkou a skončí podpůrná vládní opatření, nebo bude inflace představovat dlouhodobější problém.

Jednoznačné není ani hodnocení německé záliby ve zlatě. Experti upozorňují na to, že jeho ceny poměrně kolísají a v současnosti jsou oproti velmi silnému počátku minulého srpna nižší zhruba o desetinu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery