Německá ekonomika o fous unikla recesi. Řítí se do nejistoty | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Německá ekonomika o fous unikla recesi. Řítí se do nejistoty

Jan Žižka

Rovná nula, 0,0 procenta. Pohled na tento „růstový“ údaj o německé ekonomice v posledním čtvrtletí loňského roku dokonale vystihuje nejistotu, s níž se potýká hospodářství zdaleka nejvýznamnějšího obchodního partnera České republiky.

Momentální stagnace ale rozhodně není tím nejhorším, co může Spolkovou republiku Německo potkat. Skeptici tvrdí, že země není připravena na budoucnost – na rozvoj nových technologií nebo na měnící se podmínky světového obchodu. A dokonce ani na hospodářské důsledky „boje“ proti klimatické změně, což je oblast, ve které Němci chtějí excelovat.

Světový lídr v inovacích?

Na první pohled jsou podobná tvrzení hodně odvážná. V žebříčku nejinovativnějších zemí podle agentury Bloomberg (Bloomberg Innovation Index) se Německo nedávno ujalo světového prvenství a po šesti letech sesadilo z trůnu Jižní Koreu. Spolková republika je zvlášť silná, pokud jde o moderní průmyslovou výrobu, koncentraci high-tech společností v zemi a výsledky výzkumu – měřené počtem patentů.

Inovační potenciál je ovšem možné posuzovat různými způsoby a pohled z jiného úhlu ukazuje řadu německých slabin. Hlavní ekonom ING Germany Carsten Brzeski připomněl, že zhruba třetina německých výdajů na výzkum a vývoj míří do automobilového průmyslu, jehož budoucnost je nejistá kvůli ochabující poptávce, obchodním konfliktům a přísnějším ekologickým normám.

Německý diář: Naprasklá pečeť. Extrémní pravici zkouška vyšla

Mnohé nasvědčuje tomu, že Německo stále vládne v oblasti „starých“ technologií, nikoli těch „nových“. Německo je tradičně silná průmyslová země, které podle kritiků chybějí inovace ve službách. Zaostává také za Spojenými státy ve vývoji umělé inteligence nebo za Čínou v technologiích pro telekomunikační sítě páté generace. V tom však není samo. Řada západních zemí – včetně Velké Británie – zjišťuje, že bez spolupráce s kontroverzní čínskou společností Huawei jim v této oblasti může ujet vlak.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!