Německá opozice chce znát ministrův podíl v kauze vyšetřovaného blogu | E15.cz

Německá opozice chce znát ministrův podíl v kauze vyšetřovaného blogu

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas
Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Odvolání německého nejvyššího státního zástupce Haralda Rangeho bylo správným krokem, aféra s obviněním investigativního blogu Netzpolitik.org z vlastizrady tím ale nesmí skončit, uvedli to zástupci německé opozice. Ministr spravedlnosti Heiko Maas podle nich musí ve Spolkovém sněmu vysvětlit, do jaké míry byl o vyšetřování proti blogu informován a proč proti němu nezasáhl dříve.

„Ministr Maas z celé záležitosti neunikne jen tím, že Rangeho obětoval jako šachového pěšce. Musí co nejdříve vysvětlit, jakou roli měl v tomto útoku na svobodu tisku,“ řekla deníku Passauer Neue Presse předsedkyně poslaneckého klubu Zelených Katrin Göringová-Eckardtová. Podle ní ministr o vyšetřování blogu Netzpolitik.org dlouho věděl, ale nebránil mu a naopak Rangeho podporoval.

Kriticky se k Maasově roli staví i neparlamentní Svobodná demokratická strana (FDP). „Odvolání nejvyššího státního zástupce kvůli stále probíhajícímu vyšetřování je v německé historii ojedinělé. A ministr Maas se plete, pokud si myslí, že tímto krokem odvrátí pozornost od svého vlastního selhání,“ řekl deníku Die Welt místopředseda FDP Wolfgang Kubicki. Proti Maasovi vystupují i někteří vládní poslanci. Hans-Peter Uhl z bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) obvinil sociálnědemokratického ministra spravedlnosti, že na přípravě obvinění blogu z vlastizrady se státním zastupitelstvím tři měsíce spolupracoval. Nynější odvolání Rangeho označil Uhl v televizi ARD za „hysterické rozhodnutí“, které bylo ukvapené a špatné.

Blog vyzradil plány na internetové špehování

Aféra vypukla, když blog Netzpolitik.org v únoru a v dubnu zveřejnil plány německé kontrarozvědky, Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), rozšířit sledování internetu. Kvůli tomu blog zveřejnil výňatky z tajných dokumentů úřadu. Nejvyšší státní zastupitelství následně zahájilo vyšetřování blogu pro podezření z vlastizrady.

Vyšetřování vyvolalo v Německu poprask, novinářské svazy i řada politiků ho označila za útok na svobodu vyjadřování. Ke kritickým hlasům se minulý týden připojil i Maas a vyzval Rangeho, aby vyšetřování zastavil. Nejvyšší státní zástupce to označil za nepřípustné vměšování politiky do nezávislosti justice, Maas ho následně v úterý zbavil funkce.

Zakladatel blogu Markus Beckedahl dnes odvolání Rangeho uvítal. „To nám ale nestačí. Požadujeme okamžité zastavení vyšetřování, které se proti nám stále vede. Nejsme žádní vlastizrádci,“ uvedl na Facebooku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.