Německo nemůže syrským rodinám zaručit, že zůstanou pohromadě

„Když se podíváte na realitu napříč zemí, musí být každému jasné: Scelování rodin, jak ho nyní chápeme, nelze v současnosti realizovat,“ uvedl mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert.
Spolková vláda podle Seiberta už ve čtvrtek rozhodla o tom, že „docela malé skupině“ běženců, která požívá jen subsidiární, tedy časově omezenou ochranu, dva roky neumožní scelení rodiny. Větší skupiny, na níž se vztahuje „primární ochrana“ na základě ženevské úmluvy o právním postavení uprchlíků, se změny v oblasti scelování rodin ale nedotknou, dodal Seibert.
Páteční návrh ministra de Maizièrea, aby pouze subsidiární ochranu dostalo mnohem více syrských uprchlíků, a zabránilo se jim tím ve scelení svých rodin, vyvolal vlnu kritiky, především z řad koaličních sociálních demokratů.
Německu docházejí ubytovací kapacity
Naopak část Křesťanskodemokratické strany (CDU) kancléřky Angely Merkelové se vyslovila pro snížení statusu ochrany syrských běženců. Ministra vnitra podpořil například i bavorský zemský premiér Horst Seehofer, který dlouhodobě kritizuje azylovou politiku prosazovanou kancléřkou Merkelovou.
Přesto, že ministr vnitra de Maizière nekonzultoval svůj páteční návrh s vládními kolegy, požívá i nadále plné kancléřčiny důvěry, uvedl dnes Seibert.
Poradenská firma EY uvedla, že na základě jejího průzkumu bude na konci roku chybět v Německu 370 tisíc míst v ubytovnách pro žadatele o azyl.
Podle oficiálních údajů by mělo do Německa do konce roku přijít až 800 tisíc migrantů. Podle některých odhadů ale jen do konce října do země dorazilo už 760 tisíc běženců a skutečná bilance na konci roku by mohla být mnohem vyšší. Jen o uplynulém víkendu do Německa z Rakouska dorazilo 13 tisíc migrantů.
Zahraniční tisk: Migrace otřásá německou vládou