Německo schválilo rozpočet, zůstane vyrovnaný třetí rok za sebou | E15.cz

Německo schválilo rozpočet, zůstane vyrovnaný třetí rok za sebou

Německo schválilo rozpočet, zůstane vyrovnaný třetí rok za sebou
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Němečtí poslanci schválili rozpočet na rok 2016, země bude hospodařit s příjmy a výdaji 316,9 miliardy eur (8,6 bilionu korun). Německý rozpočet tak bude třetí rok v řadě vyrovnaný, přestože se země bude muset i příští rok vyrovnávat s náklady uprchlické krize. Ministr financí Wolfgang Schäuble označil stabilitu veřejných financí za nutnou podmínku pro řešení situace s přicházejícími běženci.

„Velké úkoly zvládneme vyřešit jen tehdy, když budeme míst stabilní fiskální politiku,“ řekl Schäuble před závěrečným hlasováním ve Spolkovém sněmu. „Měli bychom nasadit všechny síly k tomu, abychom v této politice mohli důsledně pokračovat i v budoucnu. Posilujeme tím Evropu a děláme tak dobrou službu příštím generacím,“ uvedl.

Ministr nicméně už dříve uvedl, že návrh státního rozpočtu vychází z předpokladu, že do Německa příští rok nepřijde víc uprchlíků než letos, kdy se jejich počet odhaduje na milion.

V případě výrazného zvýšení počtu běženců by podle něj měla opatření pro zvládnutí přistěhovalecké krize přednost před zachováním vyrovnaného rozpočtu. Schäuble však dnes před poslanci zdůraznil, že v uprchlické krizi očekává solidaritu ostatních zemí Evropské unie s Německem.

Německo loni dosáhlo vyrovnaného rozpočtu poprvé od roku 1969. Schäuble chce zachovat vyvážené státní příjmy a výdaje i do budoucna, rozpočtové rámce až do roku 2018 s nimi počítají. Stát by tak neměl vytvářet nové dluhy, ministr ale zatím nepředpokládá s tím, že by se výrazně snižovala výše celkového dluhu Německa. Měla by ale klesat relativní váha dluhu, která by se příští rok měla dostat pod hranici 70 procent HDP, do deseti let pak pod 60 procent HDP.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!