Německou tajnou službu BND podle médií čeká výměna ředitele | E15.cz

Německou tajnou službu BND podle médií čeká výměna ředitele

Německou tajnou službu BND podle médií čeká výměna ředitele
Sídlo německé Spolkové zpravodajské služby (BND)
• 
ZDROJ: Bjs, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

ČTK

Německou Spolkovou zpravodajskou službu (BND) čeká výměna ředitele. Dnes to oznámil list Süddeutsche Zeitung s tím, že dosavadního šéfa Gerharda Schindlera nahradí Bruno Kahn, který je blízký ministru financí Wolfgangu Schäublemu. Úřad kancléřky Angely Merkelové změnu na důležitém postu prozatím nepotvrdil, oznámení se ale podle agentury DPA očekává ve středu.

Stejné informace jako Süddeutsche Zeitung mají s odvoláním na vládní zdroje i německé rozhlasové a televizní společnosti NDR a WDR.

Předpokládané odvolání Schindlera je podle DPA překvapivé, i když šéf BND čelil loni kritice poté, co se do médií dostaly informace o údajné spolupráci s americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA), v rámci které měla německá tajná služba sledovat i evropské úřady.

Na konci loňského roku se německé vládní strany dohodly na podobě rozsáhlé reformy rozvědky. BND například nebude smět provádět politickou špionáž v členských zemích Evropské unie a uvnitř evropských institucí. Německý parlament by navíc měl mít mnohem větší dohled nad činností tajných služeb.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!