Největší požáry výškových budov | E15.cz

Neštěstí v Londýně není ojedinělé. V hořících věžácích již v minulosti zahynuly stovky lidí

720p360p

Jiří Liebreich

Požár obytného domu na západě Londýna není zdaleka prvním vznícením, které paralyzovalo výškovou budovu. Podívejte se na výběr pěti dalších podobných neštěstí, jež se udála v posledních třiceti letech.

1) USA – 2001 - Pád Světového obchodního centra

Teroristické útoky na „Dvojčata“ si vyžádaly 2 753 obětí. Po nárazu letadel do budov došlo k tzv. palačinkovému kolapsu, kdy byly podlahy odděleny od hlavní konstrukce budov a poté se sesunuly jedna na druhou.

2) Mexiko – 2013 - Požár Torre Ejecutiva Pemex Tower

214 metrů vysokou stavbu o 51 podlažích postihl únik plynu, který v roce 2013 způsobil rozsáhlý požár. Ten připravil o život nejméně 37 osob.

3) Čína – 2010 - Žhnoucí peklo v bytovém domě v Šanghaji

Nejméně 58 obětí a víc jak 70 zraněných si vyžádal požár 28podlažního bytového domu v Šanghaji. Budova procházela rekonstrukcí, oheň vzešel z přistaveného lešení.

5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

4) Írán – 2005 - Vojenské letadlo narazilo do bytového domu

Poškozené vojenské letadlo íránských vzdušných sil se pokusilo krátce po vzletu nouzově přistát, narazilo ale do 10podlažního bytového domu v Teheránu. Incident si vyžádal 128 obětí.

5) USA – 1986 - Požár Hotelu Dupont Plaza v Portoriku

Oheň založili tři nespokojení zaměstnanci hotelu, kteří si chtěli takto vyřídit účty s majiteli hotelu. Zahynulo téměř sto osob, dalších 140 bylo zraněno. Jde o druhý nejhorší incident svého druhu v historii USA. Žháři dostali trest 99 let ve vězení, dva z nich úřady propustily na svobodu v roce 2001 a 2002.

Při londýnském požáru zahynulo zřejmě 58 lidí

Oznámil to  šéf londýnské policie Stuart Cundy. Po smrti je podle něj patrně všech 28 lidí, kteří se v současnosti pohřešují. Třicet obětí požáru policie potvrdila již v pátek. Také dnes zároveň lidé v Londýně protestovali v souvislosti s tragédií proti premiérce Therese Mayové.

Počet pohřešovaných a tím pravděpodobně i obětí tragického požáru by se podle Cundye ještě dál mohl zvyšovat. Potrvá několik týdnů a možná i déle, než se podaří najít všechny mrtvé a těla identifikovat, dodal šéf policie v britské metropoli.

"Bohužel v tomto okamžiku je tu 58 lidí, o kterých nám řekli, že byli v Grenfell Tower během oné noci, kteří se pohřešují, a tak se bohužel musím domnívat, že jsou mrtví," uvedl Cundy. Bilance 58 mrtvých je podle něj stále ještě předběžná a může se zvýšit.

V nemocnici zůstává stále ještě 19 zraněných, deset z nich je v kritickém stavu, uvedl dnes zdravotnický úřad NHS.

Britská policie zatím oficiálně identifikovala pouze jedinou oběť požáru výškové obytné budovy Grenfell Tower. Je jím 23letý syrský uprchlík Muhammad Hadžálí.

Podle Cundye, který požár popsal jako "lidskou tragédii", jsou policisté nyní zpět v domě a pátrají po obětech i příčině neštěstí. Dříve museli nakrátko budovu opustit kvůli obavám o bezpečnost.

Grenfell Tower, budova se zhruba 120 sociálními byty ve čtvrti Kengsington, vyhořela od druhého až po poslední 24. podlaží. Podle různých údajů v ní žilo 400 až 600 lidí.

Premiérka Mayová dnes po ostré kritice, která se na její hlavu snesla kvůli tomu, že se přímo na místě tragédie nesetkala se zástupci postižených i místní komunity, ve svém sídle v Downing Street přijala skupinu obětí tragédie a dobrovolníků, kteří jim pomáhají. Už v pátek Mayová slíbila vytvořit fond s pěti miliony liber (150 milionů Kč) na pomoc obětem.

Výtky, že Mayová nereagovala na tragédii správným způsobem dnes odmítl vicepremiér Damian Green. Mayová je podle něj tragédií "otřesena stejně jako my všichni ostatní". Vláda během příštích dnů jmenuje předsedu veřejné vyšetřovací komise, uvedl Green.

Navzdory těmto slibům dnes proti premiérce a jejímu konzervativnímu kabinetu ve vládní čtvrti protestovali lidé s transparenty, které vyzývaly k demisi vlády a nástupu labouristů k moci pod vedením jejich předsedy Jeremyho Corbyna. Odchod Mayové z čela vlády požadovali demonstranti v Londýně již v pátek.

 

Počet obětí požáru výškové budovy v Londýně vzrostl na 17

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!