Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Američané za objev teplotních a hmatových senzorů
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2021 dostanou společně Američané David Julius a Ardem Patapoutian za objev receptorů teploty a hmatu. Oznámil to stockholmský Karolínský institut. Objevy oceněných podle institutu umožnily pochopit, jak mohou horko, chlad a mechanické síly podnítit nervové impulzy, které lidem umožňují vnímat a přizpůsobovat se okolnímu světu.
David Julius za pomoci experimentů s kapsaicinem – látkou známou z pálivých papriček – identifikoval specifické senzory v nervových zakončeních kůže, které registrují teplotní změny okolí (viz. obrázek 1). Patapoutian při svých experimentech vypěstoval mechanosenzitivní buňky, v nichž identifikoval iontový kanál Piezo1 (od řeckého slova „tlak“, pozn. aut.), který reaguje na tlak (viz. obrázek 2). Díky významné podobnosti pak byla odhalena obdobná funkce u iontového kanálu Piezo 2.
proces, prostřednictvím kterého člověk vnímá tepelné vjemy. David Julius za jeho objev a popsání obdržel 4. 10. 2021 Nobelovu cenu za lékařství|
„Oba výzkumníci navázali na průlomová zjištění Josepha Erlangera a Herberta Gassera, kteří obdrželi Novelovu cenu za lékařství a fyziologii v roce 1944 za objev různých typů senzorických nervových vláken, které reagují na různé typy stimulů,“ konstatovala Nobelova komise v odůvodnění letošního ocenění.
Svými objevy podle komise reagovali na dosavadní fundamentální otázku lidské fyziologie: „Jak tělo vnímá, interpretuje a hlavně převádí na elektrickou energii environmentální mechanické a teplotní stimuly?“.
proces, prostředictvím kterého lidské tělo vnímá tlakové vjemy. Ardem Patapoutian za jeho objev a popsání obdržel 4. 10. 2021 Nobelovu cenu za lékařství|
Průlomové objevy výše popsaných iontových kanálů vedly k posunu v lékařství a pochopení řady dalších procesů v lidském těle. Poznatky vedly k vývoji léčebných postupů pro řadu onemocnění, mimo jiné chronické bolesti.