O pořadatelích olympiád bude za sedmdesát let rozhodovat klima | E15.cz

O pořadatelích olympiád bude za sedmdesát let rozhodovat klima

O pořadatelích olympiád bude za sedmdesát let rozhodovat klima
Zakončení olympiády v Riu
• 
ZDROJ: ČTK

Marek Schwarzmann

Globální oteplování se v následujících dekádách zásadně podepíše na olympijských hrách. Drtivá většina měst na severní polokouli se totiž o pořadatelství nebude moci ucházet.

Volba pořadatele olympiády bývá složitý politicko-ekonomicko-organizační proces. Město musí mít například náležitou infrastrukturu či přes 600 tisíc obyvatel, ale také přijatelné povětrnostní podmínky. V centru zájmu je ukazatel desetiprocentní pravděpodobnosti, zda bude muset být závod zrušen kvůli vrtochům počasí.

Odborníci z University of California v Berkeley vypracovali teplotní model, do kterého vložili standardní podmínky, podle nichž se vybírají pořadatelská města. Zohlednili zmíněných deset procent, která jsou zásadní obzvláště pro maratonce, jejichž závod bývá výjimečně dlouhý a zároveň nejnáročnější na změny počasí. Zároveň významně ovlivňuje organizaci ostatních venkovních disciplín.

Výzkumníci použili algoritmus modelující vývoj globálního oteplování a nechali jej poskočit o sedmdesát let dopředu při zachování dosavadního tempa změny teplot. Zatímco ještě teď by na severní polokouli vyhovělo 543 měst, za sedmdesát let jich mimo Evropu zůstane snad jen osm.

O pořadatelství letních Olympijských her v roce 2085 tak budou moci soutěžit nanejvýš Petrohrad, Riga, Biškek, Ulánbátar, Calgary, Vancouver a San Francisco. V západní Evropě zbude použitelných měst snad pětadvacet.

Vědci uznávají, že jejich zjištění vycházejí výhradně z modelu vývoje počasí. Upozorňují ovšem na neočekávané dopady, které oteplování vyvolává. „Netýká se to jen olympijských her, ale třeba i toho, zda své děti budete ochotní kvůli vedru poslat ven, aby si zahrály fotbal, nebo jestli si sami půjdete zaběhat,“ uvedl vedoucí studie Kirk Smith.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud