Obama chce stáhnout další jaderné zbraně, Putin mluví o posílení obrany

Americký prezident Barack Obama s německou kancléřkou Angelou Merkelovou

Americký prezident Barack Obama s německou kancléřkou Angelou Merkelovou Zdroj: ctk/ap

Americký prezident Barack Obama dnes v očekávaném projevu v Berlíně vyzval Rusko k dalšímu jadernému odzbrojení. Moskva je ochotna o jaderných zbraních jednat, až se vyřeší otázka amerického protiraketového štítu.

Obamova vyzval Moskvu k omezení stavu rozmístěných strategických jaderných zbraní USA a Ruska o další třetinu. Podle dohody START, kterou Obama podepsal v Praze v roce 2010 s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, se má stav jaderných hlavic do roku 2018 snížit na 1550. Pokud by Rusko na jeho apel přistoupilo, klesl by jejich počet asi na 1000.

Současně Obama vyzval i k omezení ruských a amerických taktických jaderných zbraní v Evropě, které smlouva START neřeší. Oznámil, že na rok 2016 chce svolat summit o jaderné bezpečnosti, který by se měl zabývat zajištěním štěpného materiálu a odvrácení hrozby jaderného terorismu.

„Po zevrubné analýze jsem dospěl k názoru, že můžeme zajistit bezpečnost Ameriky i našich spojenců a zároveň udržet silné a hodnověrné strategické odstrašení, pokud snížíme stav našich rozmístěných strategických jaderných zbraní až o třetinu,“ řekl Obama. „Chci s Ruskem dohodnout omezení (výzbroje) a posunout se za stanoviska z dob studené války,“ prohlásil.

Prakticky souběžně s Obamovým projevem hovořil v Petrohradě o problémech strategické parity mezi USA a Ruskem prezident Vladimir Putin. Prohlásil, že Moskva přijme kroky, které zajistí rovnováhu sil strategického zadržování ve světě.

„Rusko bude zdokonalovat operativně taktické parametry svých prostředků protivzdušné a kosmické obrany,“ řekl prezident ve zjevné narážce na budování amerického protiraketového štítu v Evropě. Ten podle názoru ruského velení ohrožuje účinnost ruských strategických prostředků.

Na význam, který má pro Rusko dohoda o americkém protiraketovém štítu, upozornil dnes i náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. V rozhovoru s novináři vyjádřil názor, že dohodě o dalším snižování strategických jaderných arzenálů musí předcházet ujednání o osudu protiraketové obrany USA.