Obama vyhlásí kampaň proti islámským radikálům. Může trvat až tři roky | E15.cz

Obama vyhlásí kampaň proti islámským radikálům. Může trvat až tři roky

Obama vyhlásí kampaň proti islámským radikálům. Může trvat až tři roky
Mezinárodní podporu pro svou operaci proti islámským radikálům hledal Barack Obama i na summitu NATO ve Walesu
• 
ZDROJ: ČTK/AP/Charles Dharapak

ČTK
bru

Americký prezident Barack Obama se chystá oznámit dlouhodobou vojenskou kampaň proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). Podle listu The New York Times půjde o dlouhou operaci, která potrvá zřejmě tři roky. Přesáhne tedy Obamův druhý a poslední mandát. Americký prezident svůj plán představí ve středu.

První etapa spočívá v leteckých úderech proti IS. Ta už začala v srpnu a USA provedly 145 náletů na cíle IS v severním a západním Iráku. Až Irák sestaví novou vládu, což by mělo být tento týden, zahájí USA další fázi, píše americký deník. Půjde o intenzivní výcvik, poradenskou činnost a vojenské vybavování irácké armády a spojeneckých milicí, zejména kurdských.

Třetí fáze je pak považovaná za nejobtížnější a politicky nejcitlivější, protože v ní půjde o zničení jednotek IS na území Sýrie. Očekává se, že tohoto cíle se nepodaří dosáhnout za Obamova mandátu a bude se jím muset zabývat Obamův nástupce, který vzejde z voleb v roce 2016. Pentagon podle listu počítá s tím, že vojenská kampaň proti IS potrvá nejméně 36 měsíců.

Obama prý chce tyto kroky vysvětlit ve středečním projevu, v němž také hodlá Američany ujistit, že USA nevede do další irácké války. „Chceme systematicky oslabovat kapacitu radikálů, omezit území, jež kontrolují, a nakonec je porazit,“ sdělil Obama o víkendu v televizi NBC.

Obama také stejně jako již dříve zdůraznil, že americká kampaň nepočítá s žádnými pozemními vojenskými akcemi. Myšlenku na vyslání amerických vojáků do pozemního boje proti islámským radikálům označil za „vážnou chybu“.

V každém případě půjde o bezprecedentní americkou operaci, neboť na rozdíl od Jemenu nebo Pákistánu se v ní USA neomezí jenom na bezpilotní letadla a na rozdíl od Afghánistánu nepošlou do Iráku pozemní armádu. Obama také tentokrát buduje mezinárodní koalici otevřeně, což nebyl případ zákulisního vůdcovství v případě pomoci libyjským revolucionářům v roce 2011.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!