Obama zeštíhlí armádu a zaměří pozornost na Asii. Bojí se Číny | E15.cz

Obama zeštíhlí armádu a zaměří pozornost na Asii. Bojí se Číny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama plánuje snížit stavy pozemní armády. Zřejmě tím skončí dlouholetá strategie Spojených států, mít tak silné vojsko, aby mohlo vést dvě války současně a zvítězit v nich.

Oznámení přichází v době tvrdých škrtů. Pentagon by měl v následující dekádě přijít o stovky miliard dolarů. „Prezident dal svému týmu najevo, že se musíme pořádně podívat na veškeré naše obranné výdaje a zajistit, aby škrty byly chirurgicky přesné a v souladu s našimi prioritami,“ řek novinářům mluvčí Bílého domu Jay Carney krátce předtím, než Obama a ministr obrany Leon Panetta zveřejnili základní informace o armádních změnách.

Konkrétní čísla nepadla. Agentura Reuters však uvedla, že se podle armádních zdrojů v příštích deseti letech chystá redukce stavů pozemních vojsk a námořní pěchoty o deset až patnáct procent. Očekává se, že se Obama nyní zaměří spíše na investice do vzdušných sil a námořnictva.

Snižování stavů Američanům umožnil především nedávný odsun vojsk z Iráku a zmenšování kontingentu v Afghánistánu. „Až se některé oddíly vrátí z Afghánistánu, v podstatě zaniknou,“ uvedl nejmenovaný důstojník.

Rozmístění amerických vojáků Autor: Pramen americke ministerstvo obrany

Evropu by zřejmě měla opustit jedna brigáda o počtu až 4000 lidí. Obama naopak ohlásil, že se USA zaměří na oblast východní Asie a Pacifiku, kde se rozvíjí čínská armáda. Rozpočtové škrty se tohoto regionu nemají dotknout. Spojené státy podle něj rovněž zůstanou zvlášť ostražité v případě Blízkého východu.

Někteří američtí představitelé zdůrazňují, že cílem revize strategie je spíše snaha stanovit budoucí priority, než najít prostor pro úspory. „Přehodnocujeme naši strategii k něčemu mnohem realističtějšímu,“ podotkl další z armádních představitelů. USA se tak zřejmě od své původní strategie dvou vítězných válek přesouvá k plánu, jež by jim dovolil v jedné válce zvítězit a druhý konflikt alespoň odrazit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video