Opozice chce vyslýchat Snowdena v Německu, soud jí nevyhověl | e15.cz

Opozice chce vyslýchat Snowdena v Německu, soud jí nevyhověl

Edward Snowden
Edward Snowden
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý ústavní soud se odmítl zabývat žalobou opozice proti vládě kvůli bývalému analytikovi americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwardu Snowdenovi. Opozice chtěla soudní cestou prosadit, aby Snowden vypovídal před zvláštním parlamentním výborem v Berlíně. Soud v Karlsruhe ale oznámil, že není příslušným orgánem pro řešení sporu.

Němečtí Zelení a Levice podali ústavní žalobu na konci září. Podle obou opozičních stran vláda vytváří překážky pro výslech Snowdena v Berlíně, a tím ohrožuje demokratické uspořádání v Německu, protože brání parlamentu prověřit rozsah sledování německých občanů ze strany NSA.

Snowden dal v minulosti najevo, že je ochozen vypovídat před zvláštním výborem Spolkového sněmu, který se zabývá činností NSA v Německu. Německá vláda ale neposkytla žádné právní záruky, že Snowdena v případě jeho návštěvy Berlína nevydá do Spojených států, které na něj vydaly zatykač. Poslanci vládních konzervativců (CDU/CSU) a socialistů (SPD) ve výboru proto prosadili, že Snowdena vyslechnou v ruském azylu, a to buď osobně, nebo prostřednictvím videokonference.

Sporná právní váha svědectví

Podle německé opozice je Snowden klíčový svědek v aféře NSA. Zelení a Levice trvají na tom, že podle německých zákonů je jeho vyslechnutí možné pouze na půdě parlamentu, aby svědectví mělo právní váhu. Rozhovor poslanců se Snowdenem v Moskvě by podle obou stran nebyl transparentní. Zelení navíc zdůrazňují, že při současném napětí mezi Západem a Ruskem by nebylo vhodné, aby do Moskvy jela německá parlamentní delegace.

Snowden loni předal novinářům materiály, které ukázaly, že NSA řadu let masově sledovala telefonickou a elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě. Mezi sledovanými byla i německá kancléřka Angela Merkelová. Snowden je nyní v Rusku, kde získal azyl. V USA byl kvůli úniku tajných dokumentů obviněn a hrozí mu až 30 let vězení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery