Opozice chce vyslýchat Snowdena v Německu, soud jí nevyhověl

Němečtí Zelení a Levice podali ústavní žalobu na konci září. Podle obou opozičních stran vláda vytváří překážky pro výslech Snowdena v Berlíně, a tím ohrožuje demokratické uspořádání v Německu, protože brání parlamentu prověřit rozsah sledování německých občanů ze strany NSA.
Snowden dal v minulosti najevo, že je ochozen vypovídat před zvláštním výborem Spolkového sněmu, který se zabývá činností NSA v Německu. Německá vláda ale neposkytla žádné právní záruky, že Snowdena v případě jeho návštěvy Berlína nevydá do Spojených států, které na něj vydaly zatykač. Poslanci vládních konzervativců (CDU/CSU) a socialistů (SPD) ve výboru proto prosadili, že Snowdena vyslechnou v ruském azylu, a to buď osobně, nebo prostřednictvím videokonference.
Sporná právní váha svědectví
Podle německé opozice je Snowden klíčový svědek v aféře NSA. Zelení a Levice trvají na tom, že podle německých zákonů je jeho vyslechnutí možné pouze na půdě parlamentu, aby svědectví mělo právní váhu. Rozhovor poslanců se Snowdenem v Moskvě by podle obou stran nebyl transparentní. Zelení navíc zdůrazňují, že při současném napětí mezi Západem a Ruskem by nebylo vhodné, aby do Moskvy jela německá parlamentní delegace.
Snowden loni předal novinářům materiály, které ukázaly, že NSA řadu let masově sledovala telefonickou a elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě. Mezi sledovanými byla i německá kancléřka Angela Merkelová. Snowden je nyní v Rusku, kde získal azyl. V USA byl kvůli úniku tajných dokumentů obviněn a hrozí mu až 30 let vězení.