Orbán prý nechce trest smrti, ale jen diskusi o hrdelním trestu | E15.cz

Orbán prý nechce trest smrti, ale jen diskusi o hrdelním trestu

maďarský premiér Viktor Orbán
maďarský premiér Viktor Orbán
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarský premiér Viktor Orbán vyrozuměl vůdce Evropské unie, že se nechystá znovu zavést trest smrti, ale jen si přeje debatu o této otázce. Uvedl to šéf Orbánova štábu János Lázár. Orbánova dřívější vyjádření na téma trestu smrti vyvolala v Evropě znepokojení a kritiku.

„Předseda vlády neplánuje znovu zavést trest smrti,“ řekl novinářům Lázár. „Je tu diskuse o opětovném zavedení trestu smrti. Ale debata není totéž, co plán na zavedení trestu smrti,“ dodal.

V tomto smyslu podle Lázára už Orbán informoval předsedu Evropského parlamantu Martina Schulze, jakož i Evropskou lidovou stranu (EPP), jejímž členem je i Orbánova strana Maďarský občanský svaz (Fidesz). Orbán v úterý prohlásil, že trest smrtí musí zůstat „na pořadu dne“, protože se ukázalo, že vládou prosazované zpřísnění trestního práva je nedostatečné.

Premiér se vyjadřoval v Pécsi na jihu Maďarska v reakci na brutální vraždu v nedalekém Kaposváru, kde muž přepadl trafiku a zabil 21letou prodavačku. Podle Orbána je třeba „dát zločincům najevo, že Maďarsko se nenechá ničím zastrašit, když jde o ochranu občanů“.

dát zločincům najevo, že Maďarsko se nenechá ničím zastrašit, když jde o ochranu občanů

Zavedení trestu smrti požaduje hlavní soupeř Orbánovy strany na domácí scéně, krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Trest smrti přitom neumožňují ustanovení Evropské unie a Rady Evropy. V Maďarsku, stejně jako v tehdejším Československu, byl trest smrti zrušen v roce 1990, po pádu komunismu.

„Krajní znepokojení nad populistickými tendencemi v Maďarsku“ ve středu vyjádřil komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks. Připomněl, že Orbánův nápad obnovit trest smrti není slučitelný s maďarskými závazky vůči Evropě. Předseda poslaneckého klubu EPP Manfred Weber sice odmítl debatovat o „případu Orbán“, nicméně zdůraznil, že „v EU naštěstí trest smrti patří minulosti a o tom se nedá vyjednávat“.

Orbán: Debata by měla pokračovat na evropské úrovni

Orbán vzkázal, že je k dispozici předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi, aby si s ním pohovořil, protože debata o trestu smrti by měla „samozřejmě pokračovat na evropské úrovni“. Maďarská vláda nicméně podle svého mluvčího hodlá podniknout kroky proti britskému listu The Guardian, který ve svém středečním článku tvrdě kritizoval premiéra Orbána za vstřícný vztah k Rusku a za záměr obnovit v Maďarsku trest smrti.

Podle mluvčího Zoltána Kovácse článek obsahuje hrubé pomluvy a lživý výklad premiérových slov. „Není to premiér, kdo žádá obnovení trestu smrti, jsou to maďarští voliči. Orbán jen tlumočil jejich přání,“ řekl Kovács. Maďarsko podle něj „dodržuje platné zákony a přirozeně dodržuje závazky vyplývající z mezinárodních dohod“.

The Guardian ve středečním komentáři napsal, že „pravicový nacionalista Orbán vyhrožuje popřením zákonů Evropské unie a žádá internační tábory pro ilegální přistěhovalce“. Soustavný kritik Evropské unie Orbán podle deníku „považuje Putina za modelového vůdce a vyzývá k zavedení tvrdých zákonů zakázaných v EU“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video