Orbánova politika stále budí rozpaky. Tisk mu říká „maďarský Mussolini“ | E15.cz

Orbánova politika stále budí rozpaky. Tisk mu říká „maďarský Mussolini“

Viktor Orbán
Viktor Orbán
• 
ZDROJ: Dragan Tatic, Flickr.com (CC BY 2.0)

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Média opět poukazují na riziko porušování lidských práv v Maďarsku. Aktuálně vzbudila jejich pozornost likvidace romské osady v Miškovci. V době, kdy si lidé připomněli oběti romského holokaustu, vyvolalo rozruch také zlehčování události ministrem pro lidské zdroje Zoltánem Balogem. Země je nyní pod drobnohledem kvůli nedávnému projevu premiéra Viktora Orbána proti liberální demokracii. Kvůli němu si v tisku vysloužil označení „maďarský Mussolini“.

Rušení romské kolonie v Miškovci provázejí emoce. Menšina tvrdí, že jde o součást protiromské kampaně města. Radnice ovládaná stranou Fidesz chce na místě vybudovat parkoviště pro plánovaný stadion. Odvolává se na 35 tisíc občanů, kteří program likvidace podpořili. Romské téma přitom nyní rezonuje i v nejvyšších kruzích. Socialisté vyzývají k rezignaci Baloga, který podle nich relativizuje utrpení menšiny za druhé světové války.

„Je důležité vědět, že se v Maďarsku neodehrál žádný druh cikánské deportace,“ řekl. „Jeho slova jsou v rozporu s historickými průzkumy, jsou jednoznačně nepravdivá a neúnosná,“ oponuje šéfka parlamentní kulturní komise Ágnes Kunhalmiová.

Opozice zároveň apeluje na EU, aby monitorovala celkový stav demokracie v zemi. „Maďarsko má tendenci stát se státem ovládaným despotou, který se snaží o návrat před poklidnou změnu režimu,“ řekl nový lídr socialistů József
Tóbiás v reakci na nedávný Orbánův projev.

Izrael se ohradil proti věšení figurín
Izraelské velvyslanectví se ostře ohradilo proti činu starosty maďarského města Érpatak, který na sobotní demonstraci pověsil na šibenici figuríny izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého prezidenta Šimona Perese. Mihály Zoltán Orosz „popravu“ odůvodnil izraelskou snahou vyhladit Palestince a uvedl, že je proti „snahám židozednářství ovládnout svět“. Chování komunálního politika, který má vztah ke krajně pravicové straně Jobbik, začala šetřit prokuratura.

Premiér v něm uvedl, že dekadentní liberální demokracie selhaly. Chce se proto inspirovat v Rusku, Turecku a Číně. „Nemyslím si, že členství v Evropské unii nám brání v budování neliberálního nového státu na národních kořenech,“ podotkl přitom šéf strany Fidesz, který svou politickou kariéru zahájil jako přesvědčený liberál.

Po ruském vzoru plánuje omezit působení nevládních organizací. Sdružení financovaná ze zahraničí podle něj musejí podléhat kontrole, jelikož může jít o agenty cizích zájmů. Budapešť už se dostala do sporu s donorskými státy takzvaných norských fondů, což vedlo k pozastavení finančních toků. Kabinet tvrdí, že peníze šly protivládním subjektům, a obvinil Oslo z vměšování do maďarské politiky. V červnu dokonce úřady uspořádaly razie v kancelářích organizací, jež peníze distribuovaly.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video