Originální platba. Kambodža doplatila dluh školou s vepřínem
Phnompenh zlikvidoval starou pohledávku vůči Česku originálním způsobem. Zaplatil rozvojové projekty, na nichž se podílely české firmy.
V areálu střední školy v kambodžském městě Kampong Tralach byly slavnostně otevřeny plynárna, vepřín, pěstírna hub a farma s rybníkem. Studenti si tam budou prakticky ověřovat své technické znalosti.
Modernizace školy představuje netradiční metodu, kterou Kambodža Česku doplatila starý dluh v původní výši 91 milionů korun. Z toho sedmdesát milionů Česko asijské zemi odpustilo. Zbylých 21 milionů nalili Kambodžané do rozvojových projektů, které uskutečnily české společnosti.
Posledním je právě dokončené vybavení školy, na nějž šlo sedm milionů korun. „Například úpravna vody či zavlažovač byly dodány z Česka,“ upřesnila Linda Messias z ministerstva zahraničních věcí. Na projektu se podílely vedle České zemědělské univerzity v Praze i vodohospodářská firma G-servis nebo česká Komora zemědělských poradců. „Fungování dodaných zařízení může do budoucna sloužit jako reference pro další aktivity českých firem v Kambodži,“ podotýká Linda Messias.
Druhým větším projektem byla stavba několika zdravotních středisek v provincii Takeo za více než třináct milionů korun. Kvůli vypořádání dluhu byl v roce 2013 v Phnompenhu po dvaceti letech znovu otevřen český zastupitelský úřad. „Povědomí o ČR bylo v Kambodži velmi omezené,“ upozorňuje Jana Gašparíková, která úřad uplynulé tři roky vedla. Příští rok se má stát Kambodža prioritní zemí pro rozvojovou spolupráci a rozšíří se i zastupitelský úřad v Phnompenhu.
Mezi netradiční formy vypořádání starých dluhů patří i nápad, že Kuba zaplatí Česku pohledávku dodávkami rumu, nebo návrh Bělorusů uhradit stavbu české ambasády v Minsku.