OSN: Přerozdělení migrantů v EU krizi trvale neřeší | E15.cz

OSN: Přerozdělení migrantů v EU krizi trvale neřeší

Uprchlíci na hraničním přechodu Beremend mezi Chorvatskem a Maďarskem
Uprchlíci na hraničním přechodu Beremend mezi Chorvatskem a Maďarskem
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dohoda Evropské unie na přerozdělení 120 tisíc žadatelů o azyl mezi členské státy současnou uprchlickou krizi trvale nevyřeší, může to ale být začátek trvalého řešení. V Ženevě to dnes prohlásil vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) António Guterres. Zároveň ale vyjádřil zklamání nad tím, že plán pomoci neobsahuje více právních možností, jak by mohli běženci v Evropě získat útočiště.

„Plán přerozdělení problém neukončí, může snad ale být začátkem řešení,“ řekl Guterres podle agentury DPA. Členské státy EU se v úterý na mimořádném zasedání ministrů vnitra i přes odpor České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska dohodly, že se podělí o 120 tisíc běženců, k jejichž přerozdělení vyzvala Evropská komise. Na Česko připadne zhruba 3000 lidí.

Podle Guterrese může rozhodnutí ministrů vnitra přispět ke stabilizaci situace. „Plán může fungovat jen tehdy, pokud budou u vstupních bran do Evropy účinně fungovat centra, která budou migranty přijímat, pomáhat jim, registrovat je a prověřovat,“ řekl s tím, že tato centra, v dokumentech EU označovaná jako hotspoty, budou schopná zvládat příchod pět tisíc běženců denně.

Šéf UNHCR nicméně program unie vzhledem k aktuálním potřebám označil za nedostatečný a vyzval k podstatnému a urychlenému zvýšení počtu možností, jak utečencům zajistit pobyt v EU.

Guterres také ocenil závěr středečního mimořádného summitu EU, kde se lídři členských zemí dohodli na zvýšení pomoci běžencům přímo v konfliktním regionu, na posílení ochrany vnějších hranic evropského bloku a na vybudování zmíněných center.

Martin Čaban: Uprchlíci na posledním místě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video