OSN: Při útocích na syrské nemocnice a školu zemřelo až 50 lidí

Trosky v druhém největším městě Sýrie Aleppu (Halabu)

Trosky v druhém největším městě Sýrie Aleppu (Halabu)

Při oddělených útocích v syrských provinciích Halab a Idlib, které zasáhly nejméně pět zdravotnických zařízení a dvě školy, dnes zahynulo až 50 lidí, uvedla OSN. Desítky dalších osob utrpěly zranění. Jedna z nemocnic leží v Idlibu poblíž města Maara an-Numán. Jde o zařízení podporované organizací Lékaři bez hranic (MSF).

Podle MSF při útoku zahynulo sedm lidí z řad zaměstnanců i pacientů, dalších osm pracovníků MSF se pohřešovalo, nejspíš se ale také stali oběťmi náletů. Lékaři bez hranic podezírají z útoku ruské či syrské letectvo. O ruských letounech hovoří i zdroje katarské televizní stanice Al-Džazíra. Podle syrského velvyslance v Rusku ale za útokem stály americké letouny.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun tyto útoky považuje za „nehorázné porušení mezinárodního práva“, uvedl mluvčí OSN Farhan Haq. Nálety podle šéfa OSN „vrhají stín na závazky“, které na nedávné konferenci v Mnichově učinily země, jež se snaží ukončit konflikt v Sýrii. Na jednání minulý čtvrtek bylo dohodnuto, že se účastníci schůzky během týdne pokusí zajistit „ukončení nepřátelských akcí“ v Sýrii a co největší rozšíření dodávek humanitární pomoci.

Bližší podrobnosti o všech zasažených školách a nemocnicích OSN neuvedla. Podle již dříve zveřejněné bilance zemřelo nejméně 14 lidí, včetně dvou dětí, ve městě Azáz, které leží v těšné blízkosti turecké hranice a zhruba 30 kilometrů severně od města Halab. Dalších 30 jich utrpělo zranění. Zasažena tam byla škola, ve které se ukrývaly rodiny prchající před násilnostmi, a rovněž dětská nemocnice, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní obyvatele.

Klinika zcela zničena

Jeden ze svědků z Maara an-Numánu řekl, že tamní klinika byla zcela zničena. MSF provozuje na severu Sýrie šest zdravotnických zařízení a přímo podporuje více než 150 zdravotnických středisek a nemocnic na celém území Sýrie, zvláště pak v obléhaných oblastech. Jde převážně o provizorní nemocnice bez personálu Lékařů bez hranic, kterým organizace poskytuje materiální podporu, školení a konzultace.

Podle zdrojů z MSF byla budova zasažena čtyřikrát při dvou těsně po sobě následujících útocích. Celkem bylo v obydlené oblasti zasaženo zhruba 15 budov. „Vypadá to jako cílený útok na zdravotnické zařízení a my ho co nejostřeji odsuzujeme,“ uvedl vedoucí mise MSF Massimiliano Rebaudengo. Po útoku se podle něj ocitne na 40 tisíc lidí bez přístupu k lékařské péči.

Nemocnice měla kapacitu 30 lůžek, dva operační sály, ambulanci a pohotovost. Pracovalo v ní 54 zaměstnanců. Každý měsíc vyhledalo ošetření v ambulanci zhruba 1500 lidí, pohotovost navštívilo 1100 lidí a ve dvou operačních sálech lékaři provedli zhruba 140 operací, zejména ortopedických a chirurgických. Lékaři bez hranic tuto nemocnici podporovali od září 2015 a pokrývali všechny potřeby nemocnice včetně dodávek zdravotnického materiálu a financování provozu.

Může za to buď ruské či syrské letectvo

Předseda francouzské sekce Lékařů bez hranic se domnívá, že za útokem stálo ruské či syrské letectvo. „Máme nejméně sedm mrtvých mezi personálem a pacienty a nejméně osm pracovníků MSF zmizelo a nevíme, zda jsou naživu,“ řekl Mego Terzian agentuře Reuters. Podle místních obyvatel stáli za útokem Rusové, letadel prý bylo mnohem víc a munice byla mnohem silnější než ta, kterou používá syrská armáda.

Třetí zasažená nemocnice leží na severu města Maara an-Numán. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Londýna, tam přišli při náletu o život dvě zdravotní sestry. Turecká armáda už třetím dnem pokračuje v ostřelování Azázu a turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes řekl, že Turecko nehodlá nechat město padnout do rukou Kurdů. O město bojují oddíly kurdských milicí YPG, které Ankara řadí k teroristickým organizacím, zatímco Spojené státy je považují za spojence v boji proti radikálům.

Davutoglu: Musejí se z toho letiště stáhnout. Když to neudělají, postaráme se, aby to letiště nebylo použitelné

Kurdové se minulý týden zmocnili letiště u Azázu, ležícího asi deset kilometrů od turecké hranice. „Musejí se z toho letiště stáhnout. Když to neudělají, postaráme se, aby to letiště nebylo použitelné,“ řekl Davutoglu.

Rusko a Turecko si dnes vyměnily ostré slovní útoky k působení v Sýrii. Moskva obvinila Turecko, že napomáhá skupinám radikálů a ozbrojencům dostat se nelegálně do Sýrie a doplňovat řady hnutí Islámský stát (IS) a dalších teroristických organizací. Rusko-turecké vztahy velmi poznamenal loňský incident, při němž Turci sestřelili údajně nad svým územím ruské bojové letadlo.