Otevřete trh pro německé firmy, tlačí Merkelová na Čínu | E15.cz

Otevřete trh pro německé firmy, tlačí Merkelová na Čínu

Německá kancléřka Angela Merkelová a čínský premiér Li Kche-čchiang
Německá kancléřka Angela Merkelová a čínský premiér Li Kche-čchiang
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá kancléřka Angela Merkelová opět vyzvala Čínu, aby zaručila rovný přístup na své trhy pro německé podniky. Peking by měl také zajistit větší svobodu médií a dodržování lidských práv, uvedl kancléřka po jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem. Berlín doufá, že čínský premiér by navíc mohl sehrát úlohu prostředníka při jednání o Ukrajině.

„Poukázala jsem na to, že si dokážeme představit čínské společnosti v Německu právě tak jako německé společnosti v Číně, a také jsme hovořili o podmínkách rovného přístupu na trh jak v Číně, tak pro čínské společnosti na německý trh,“ prohlásila Merkelová.

„Samozřejmě jsem také zdůraznila, že pro Německo jsou velmi důležité rovné podmínky ve veřejných soutěžích, v přístupu na trh, patentech, práci novinářů a v lidských právech,“ uvedla také kancléřka. O uvolnění tamního trhu se Merkelová snaží dlouhodobě a Čínu už kvůli tomu .

Li uvedl, že země je připravena uvolnit přístup na trhy. Pokud jde o hospodářský růst Číny, věří, že druhá největší ekonomika světa by letos mohla stoupnout o zhruba 7,5 procenta, a to i přes turbulence ve světové ekonomice. Světová média přitom požádal, aby případné malé odchylky nepřeceňovaly.

Klíčový trh

Čína, která v roce 2009 předstihla Německo coby největší světový vývozce, je pro největší evropskou ekonomiku klíčový trh, ačkoli čínská ekonomika zpomaluje. Loni byla Čína třetím největším obchodním partnerem Německa a největším partnerem mimo Evropu. Ekonomické vztahy obou zemí tak byly jedním z hlavních bodů na programu dnešní schůzky na vysoké úrovni.

Návštěvu čínského premiéra v Německu provází i jednání o miliardových kontraktech. Evropský výrobce letadel Airbus Group informoval o podpisu rámcové dohody s čínskou plánovací komisí o dodávce 70 civilních letadel A320 a A321. Hodnota předběžné dohody by při katalogových cenách těchto strojů činila zhruba sedm miliard dolarů.

Německý automobilový koncern Volkswagen mezitím oznámil, že prodlouží společný podnik s čínským partnerem FAW Group Corporation o dalších 25 let. Největší evropská automobilka začala s budováním výrobních linek v Číně v 80. letech jako jeden z prvních velkých zahraničních výrobců aut. S FAW spolupracuje více než dvě desetiletí.

Peking prostředníkem

Další zastávkou čínského premiéra po Berlínu bude Moskva. Merkelová doufá, že by se Li mohl stát prostředníkem při jednáních Evropské unie a Ruska o Ukrajině. Peking se ale obvykle straní mezinárodních otázek, které se jej přímo nedotýkají.

„Hlavní prioritou Německa je Ukrajina a stabilizace vztahů s Ruskem,“ řekl deníku Financial Times Sebastian Heilman, prezident institutu Mercator. „Pro Berlín se Čína stala velmi důležitým partnerem, protože Rusko jí bude naslouchat,“ dodal.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video