Pákistán pustil čínské experty k "neviditelnému" americkému vrtulníku | E15.cz

Pákistán pustil čínské experty k "neviditelnému" americkému vrtulníku

Standartní vojenský vrtulník Sikorski Black Hawk.
Standartní vojenský vrtulník Sikorski Black Hawk.
• 

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pákistán umožnil čínským vojenským inženýrům prozkoumat vrak dosud neznámého vrtulníku vybaveného technologií stealth, který se zřítil během atentátu amerického komanda na Usámu bin Ládina. Krize ve vztazích Pákistánu a USA se tak prohlubuje, napsal deník Financial Times.

Číňané budou moci pořídit fotografie trosek stroje a odebrat vzorky jeho speciálního povrchu, který umožnil Američanům nepozorovaně proniknout hluboko do pákistánského vnitrozemí a odstranit šéfa Al-Káidy. Pákistánská tajná služba ISI informaci popřela, odmítl ji i šéf generálního štábu Ashfaq Kayani. Čína i Bílý dům se k tématu odmítly vyjádřit.

„Výslovně jsme Pákistánce bezprostředně po útoku požádali, aby neumožnili nikomu přístup ke zbytkům vrtulníku,“ řekl deníku zdroj z CIA. Podle americké tajné služby a nejmenovaných pracovníků Bílého domu se ale stal pravý opak.

Ocasní část vrtulníku, která jako jediná přečkala nehodu a následnou řízenou destrukci provedenou speciálními jednotkami Seal, byla Američanům vrácena po květnové návštěvě senátora Johna Kerryho v Islámábádu. Čínští inženýři tedy museli vrak prozkoumat už dříve. Přesně tím ale hrozili i pákistánští představitelé, které rozlítilo, že s nimi Spojené státy svůj útok na bin Ládina nekonzultovaly.

„Číňané by měli enormní zájem o tuto novátorskou technologii,“ potvrzuje vojenský zdroj Financial Times. „Sealové ten stroj neodpálili bezdůvodně.“ Čínu pojí s Pákistánem vojenské partnerství, Peking je hlavním dodavatelem armádní výzbroje svého souseda. Čína je také hlavním investorem v Pákistánu v odvětvích, jako jsou telekomunikace či infrastruktura, a to navzdory rozsáhlé finanční pomoci, kterou Islámábád dostává od USA.

Stealth Black Hawk Autor: wikimedia.org
Předpokládaný vzhled „neviditelné“ varianty vrtulníku Sikorski Black Hawk vybavené technologií stealth, jejiž existenci doposud Spojené státy tají

Spolupráce Pákistánu s Čínou se prohlubuje také na úrovni zpravodajských služeb. Po nedávných teroristických útocích v čínské provincii Xinjiang přispěchal do Pekingu na pomoc místním bezpečnostním složkám šéf ISI Ahmad Shuja Pasha.

Video americké televize ABC ukazuje fotografie trosek „neviditelného“ vrtulníku:

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.