Pákistán pustil čínské experty k "neviditelnému" americkému vrtulníku

Číňané budou moci pořídit fotografie trosek stroje a odebrat vzorky jeho speciálního povrchu, který umožnil Američanům nepozorovaně proniknout hluboko do pákistánského vnitrozemí a odstranit šéfa Al-Káidy. Pákistánská tajná služba ISI informaci popřela, odmítl ji i šéf generálního štábu Ashfaq Kayani. Čína i Bílý dům se k tématu odmítly vyjádřit.
„Výslovně jsme Pákistánce bezprostředně po útoku požádali, aby neumožnili nikomu přístup ke zbytkům vrtulníku,“ řekl deníku zdroj z CIA. Podle americké tajné služby a nejmenovaných pracovníků Bílého domu se ale stal pravý opak.
Ocasní část vrtulníku, která jako jediná přečkala nehodu a následnou řízenou destrukci provedenou speciálními jednotkami Seal, byla Američanům vrácena po květnové návštěvě senátora Johna Kerryho v Islámábádu. Čínští inženýři tedy museli vrak prozkoumat už dříve. Přesně tím ale hrozili i pákistánští představitelé, které rozlítilo, že s nimi Spojené státy svůj útok na bin Ládina nekonzultovaly.
„Číňané by měli enormní zájem o tuto novátorskou technologii,“ potvrzuje vojenský zdroj Financial Times. „Sealové ten stroj neodpálili bezdůvodně.“ Čínu pojí s Pákistánem vojenské partnerství, Peking je hlavním dodavatelem armádní výzbroje svého souseda. Čína je také hlavním investorem v Pákistánu v odvětvích, jako jsou telekomunikace či infrastruktura, a to navzdory rozsáhlé finanční pomoci, kterou Islámábád dostává od USA.
Spolupráce Pákistánu s Čínou se prohlubuje také na úrovni zpravodajských služeb. Po nedávných teroristických útocích v čínské provincii Xinjiang přispěchal do Pekingu na pomoc místním bezpečnostním složkám šéf ISI Ahmad Shuja Pasha.
Video americké televize ABC ukazuje fotografie trosek „neviditelného“ vrtulníku: