Panamské dokumenty mají první oběť: islandský premiér rezignoval

Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson

Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson Zdroj: CTK

Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson dnes podal demisi v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, jež se týká převodů peněz do daňových rájů. V investicích prý zatajil miliony, informovala britská BBC. Podle listu The Financial Times se tak předseda islandské vlády stal mezi státníky první obětí tohoto skandálu.

Sigmundur Gunnlaugsson už dříve dnes požádal prezidenta Ólafura Ragnara Grímssona o rozpuštění parlamentu. Kvůli aféře Panamských dokumentů mu totiž hrozilo vyslovení nedůvěry. Prezident podle médií po setkání s premiérem ale oznámil, že nejprve svolá rozhovory s hlavními politickými stranami a teprve pak se rozhodne, zda vypíše nové volby.

Místopředseda Gunnlaugssonovy Pokrokové strany a ministr rybolovu a zemědělství Sigurdur Ingi Jóhannsson po oznámení demise uvedl, že strana nabídne svému koaličnímu partnerovi, konzervativní Straně nezávislosti, pokračování vlády a to pod jeho vedením. Opoziční strany ale v reakci na to prohlásily, že nadále trvají na rychlém vypsání předčasných voleb.

Petici, která vyzývala premiéra k rezignaci, podepsala asi desetina ze zhruba 330 tisíc obyvatel Islandu. Předseda středopravé vlády je jedním ze světových státníků, kteří jsou údajně zapleteni do skandálu s využíváním daňových rájů. V pondělí večer se na demonstraci v centru metropole Reykjavíku sešlo na 10 tisíc lidí. Gunnlaugsson v pondělí odstoupit odmítl.

Podle serveru Iceland Monitor se proti premiérovi postavili i členové jeho vlastní strany. Radní z premiérovy Pokrokové strany v druhém největším islandském městě Akureyri v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích napsali, že Gunnlaugsson ztratil důvěru a měl by podat demisi.

Server Iceland Monitor uvedl, že pondělní protest před budovou parlamentu v Reykjavíku byl jednou z největších politických demonstrací v dějinách Islandu. Lidé pískali na píšťaly, bubnovali na bubny a někteří mávali banány, aby naznačili, že žijí v banánové republice.

Kauza Panamských dokumentů se objevila v neděli, když novináři z několika zemí zveřejnili informace uniklé z panamské poradenské společnosti Mossack Fonseca. Ta pomáhá zakládat anonymní firmy v daňových rájích. V dokumentech figurují také někteří bývalí i současní politici a další známé osobnosti.

Například Gunnlaugsson údajně prostřednictvím offshoreové firmy zatajil milionové investice do bank ve své zemi. Když se v roce 2013 stal premiérem, byl přitom zapojen do vyjednávání o osudu tří islandských bank, které zkrachovaly v důsledku finanční krize na konci minulého desetiletí.

Výběr hlavních událostí kolem kauzy takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers):
Jaro 2015 - Přibližně rok před zveřejněním prvních dokumentů (začátkem dubna 2016) dostal německý deník Süddeutsche Zeitung nabídku na předání dokumentů panamské advokátní kanceláře Mossack Fonseca, které se měly týkat zakládání firem v daňových rájích. Deník dokumenty sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s více než stovkou médií ve více než 80 zemích včetně ČR.
3. dubna 2016 - Řada předních světových médií zveřejnilo první materiály založené na dokumentech uniklých z právní firmy Mossack Fonseca. Podle nich desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Dokumenty se týkají údajně též 283 Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca.
4. dubna 2016 - Objevila se jména řady klientů, kteří využívali služeb panamské kanceláře. Jedná se například o lidi z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina, již zesnulého otce britského premiéra Davida Camerona, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo argentinské hlavy státu Mauricia Macriho. V kauze figurují například i fotbalista Barcelony Lionel Messi či španělský režisér Pedro Almodóvar.

- Představitelé řady zemí reagovali na únik zpráv oznámením o zahájení vyšetřování. Slíbil je například francouzský prezident François Hollande. České Generální finanční ředitelství oznámilo, že bude studovat data z Panamských dokumentů. Úřad o data již požádal německé novináře.
5. dubna 2016 - Britský premiér Cameron řekl, že nemá akcie ani majetek v offshoreových firmách. Reagoval na výzvy opozice, aby vysvětlil své majetkové poměry poté, co se jméno jeho zesnulého otce objevilo v kauze Panamské dokumenty.

- Ruská generální prokuratura oznámila, že prověří informace médií o Rusech a ruských firmách, údajně zapletených do podezřelých transakcí daňových rájích.

- Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson podal v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů demisi. Tvrdému tlaku čelil poté, co se ukázalo, že údajně prostřednictvím offshoreové firmy zatajil milionové investice do bank ve své zem.