Brexit: Patriotismus stranou. Masy Britů žádají Francouze, Němce a Iry o občanství | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Patriotismus stranou. Masy Britů žádají Francouze, Němce a Iry kvůli brexitu o občanství

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Z obav o ztrátu práv občanů Evropské unie žádají masy Britů o vydání občanství v cizích zemích. Rapidně narostl zájem především o to irské, německé a francouzské, Britové ale žádají také v Belgii, Španělsku, Portugalsku, Švédsku či Kypru.

Ani po uplynutí více jak tří měsíců po referendu není zcela jasné, jak budou po brexitu občané Spojeného království dál žít či pracovat v Evropské unii. A právě kvůli nejistotě se masy Britů takto pojišťují a nečekají na politický resultát vyjednavačů brexitu.

Zatímco minulý rok podalo žádost o irské občanství 65 tisíc Britů, jen do června tohoto roku irské úřady zahltilo víc jak sto tisíc žádostí. Od referenda stoupla poptávka po irských pasech o padesát procent, napsal The Guardian. Tamní úřady už proto musely najmout nové zaměstnance, aby nápor zájemců byly schopné zvládnout.

Britové z Anglie, Skotska a Walesu mají na irské občanství nárok v případě, pokud prokážou, že alespoň jeden z jejich rodičů či prarodičů pocházel z Irska. Podle některých odhadů tak má právo na tamní pas asi deset procent Britů.

Průměrný anglický absolvent má 1,5 milionu dluhů, které nikdy nesplatí

Také francouzský list Le Monde upozornil na 385 britských žádostí o občanství v zemi galského kohouta v roce 2015. Loni se tento počet zvýšil o 254 procent, tedy na 1363 žádostí. Podobná situace platí v Německu. Tamní úřady oznámily, že 2865 Britů získalo loni německé občanství. Meziročně jde o nárůst dokonce o 361 procent.

Britové opustí Unii na jaře 2019. Jedním z důvodů, proč většina hlasujících v referendu volila brexit, byl zájem omezit počty lidí z jiných států Unie, kteří přicházejí na ostrovy žít a pracovat. Podle britských médií má být ale součástí dohody o přechodných období paradoxně i stanovisko o tom, že volné cestování osob z Unie do Británie by mohlo být možné ještě nejméně dva roky po brexitu. Navzdory vůli voličů.

Britská premiérka Theresa MayBritská premiérka Theresa MayAutor: ČTK

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!