Průměrný anglický absolvent má 1,5 milionu dluhů, které nikdy nesplatí | E15.cz

Průměrný anglický absolvent má 1,5 milionu dluhů, které nikdy nesplatí

Britská libra
Britská libra
• 
ZDROJ: profimedia

Johana Kudrnová - Reflex.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Konkurenceschopná ekonomika dnes potřebuje kvalitní vědeckou základnu a ta zase exkluzivně vzdělané výzkumné pracovníky. Těm musí být domácími vědeckým institucemi nabídnuta dostatečně atraktivní perspektiva, aby se v našem případě do Česka chtěli ze studijních pobytů a stáží, které jim výrazně zvyšují kvalifikaci, vrátit. S financováním vysokého školství dnes různými způsoby bojují téměř všechny státy. V Británii zavedli v roce 1997 poplatky za vyšší vzdělávání ve výši okolo 55 tisíc korun za rok, dnes je to 270 tisíc plus šestiprocentní úrok. 

Téma rostoucích poplatků za pregraduální i postgraduální studium na anglických univerzitách patřilo k ústředním tématům letošních parlamentních voleb. Labouristi navrhovali poplatky zcela zrušit, což mimo jiné vyústilo v rekordní volební účast skupiny mezi osmnácti a čtyřiadvaceti lety. Oproti roku 2015 se zvedla o 16 procent a k urnám tak přišla více než polovina nejmladších voličů.

Labouristický plán však nebyl pouhou populistickou pobídkou. Odborníci se shodují, že současné nastavení financování anglického vysokého školství (skotské je stále bezplatné) je neudržitelné. Profesor London School of Economics Nick Barr popisuje, že hlavním důvodem převodu veřejného financování vysokého školství na půjčky byl „jednoduchý účetnický trik, jak snížit položku veřejných výdajů“.

Ve výsledku je dnes průměrný absolvent anglické univerzity zadlužen ve výši 1,5-1,7 miliónu korun, přičemž starší odhady hovoří o tom, že polovina lidí částku nikdy nesplatí, jelikož dosáhne na minimální výdělek ve výši 21 tisíc liber (asi 630 tisíc korun) za rok příliš pozdě.

Až od této hranice totiž absolvent začíná horentní sumu, která se navíc během studia navyšuje o úrokovou míru okolo šesti procent, státu splácet.

Dokončení článku najdete na webu týdeníku Reflex >>>


Autor: Johana Kudrnová - Reflex.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video