Peking je v nejvyšší pohotovosti kvůli smogu, lidé nedbají varování vlády | E15.cz

Peking je v nejvyšší pohotovosti kvůli smogu, lidé nedbají varování vlády

Peking je v nejvyšší pohotovosti kvůli smogu, lidé nedbají varování vlády
Smog v Pekingu
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

V čínské metropoli Pekingu dnes druhý den platí nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli extrémnímu znečištění ovzduší. Uzavřeny jsou školy i řada továren, omezena je také doprava a provoz na stavbách. Mnoho obyvatel ale nedbá varování vlády, aby se zdržovali doma, a vyšlo do ulic, napsala agentura Reuters. Smogová krize ovlivňuje i další oblasti v okolí Pekingu. V provincii Šan-si místní úřady označily smogový opar za příčinu řetězové dopravní nehody se šesti mrtvými na dálnici.

Do srážky v provinční metropoli Tchaj-jüan, která leží jižně od Pekingu, bylo zapojeno 33 vozidel. Kromě šesti mrtvých utrpěli také čtyři lidé zranění. Meteorologický ústav v provincii Šan-si dnes varoval, že viditelnost v regionu bude dosahovat pouhých 500 metrů.

V Pekingu mají mimořádná opatření zůstat v platnosti nejméně do čtvrtka. Podle agentury AP dostala polovina vozidel nařízeno zůstat doma. Peking v kritických smogových situacích uplatňuje pravidlo, že jeden den pouští do ulic auta se sudými poznávacími značkami, a další den automobily s lichými značkami. Pomoci v dopravě mají mimořádné vlaky metra a autobusy.

Množství miniaturních prachových částic, které snadno pronikají do plic, dnes nejméně desetkrát přesahovalo hodnotu 25 mikrogramů na metr krychlový, kterou jako maximální bezpečnou uvádí Světová zdravotnická organizace.

300 mikrogramů na metr krychlový. A stále stoupá

V některých částech města překročila hodnota 300 mikrogramů na metr krychlový a očekává se, že se bude dále zvyšovat, dokud do Pekingu nedorazí studená fronta. Tu meteorologové předpovídají na čtvrtek.

Nad městem visí šedožlutý opar a z obchodů rychle mizí ochranné roušky. Mnozí lidé si stěžují, že už jsou ze špatného vzduchu v metropoli unavení. „I když mám ochrannou roušku, necítím se dobře a nemám žádnou energii,“ řekl agentuře AP místní obyvatel Li Chuej-wen.

Peking (7. prosince 2015)Peking (7. prosince 2015)Autor: ČTK

Jiní berou situaci s nadhledem. „Takový je moderní život pro obyvatele Pekingu. Chtěli jsme rozvoj a teď za to platíme,“ konstatoval úředník Cchao Jung.

Lidé jsou venku, ovzduší navzdory

Mnozí obyvatelé Pekingu podle agentury Reuters nedbají na varování úřadů a vycházejí ven, i když to pro ně není nezbytně nutné. Časně ráno tak bylo vidět stovky lidí, včetně batolat, na centrálním náměstí Tchien-an-men, kam se přišli podívat na každodenní ceremoniál vztyčování státní vlajky, napsala agentura Reuters.

Čínský rozhlas upozornil, že někteří lidé neuposlechli dnešní zákaz vyjet do ulic pro auta s lichými poznávacími značkami. Na internetových stránkách rozhlasu se mimo jiné objevila fotografie policisty, který odstraňuje papírek, jímž majitel vozu přelepil poslední číslo SPZ.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!