Peking vyhlásil kvůli smogu nejvyšší stupeň pohotovosti | E15.cz

Peking vyhlásil kvůli smogu nejvyšší stupeň pohotovosti

Peking vyhlásil kvůli smogu nejvyšší stupeň pohotovosti
Smog v Pekingu (30. listopadu 2015)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Čína dnes vyhlásila pro Peking nejvyšší, červený stupeň pohotovosti v souvislosti se smogovou situací. Nejhorší má být situace od úterka do čtvrtka. Úřady nařídily uzavřít školy, utlumit stavební činnost a omezena bude také doprava. Je to poprvé, co čínská metropole vyhlašuje tento stupeň, a znamená to, že špatné podmínky potrvají déle než tři dny po sobě.

Město původně vyhlásilo oranžový, tedy druhý stupeň, ale během dne jej zvýšilo. V Pekingu byl vyhlášen oranžový stupeň už minulý týden, kdy musely stovky továren zastavit provoz a staveniště dostala příkaz přerušit veškeré práce, při nichž se zvedá prach. Nyní po vyhlášení červeného stupně vláda ve svém prohlášení nařizuje zastavení venkovních stavebních prací a uzavření škol.

Podle dnešních údajů dosáhla hustota prachových mikročástic 300 mikrogramů na metr krychlový, přičemž Světová zdravotnická organizace považuje za maximální bezpečné množství 25 mikrogramů.

Smog převážně vzniká ze zplodin automobilů a spalování uhlí při zimním vytápění domů a bytů. Časté znečištění ovzduší patří mezi hlavní zdroje nespokojenosti čínské veřejnosti s komunistickou vládou země.

Čína už představila plány na šedesátiprocentní snížení hlavních znečišťujících látek do roku 2020. Analytici nicméně míní, že toto oznámení mělo spíše ukonejšit hněv veřejnosti než přispět k řešení emisí skleníkových plynů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!