Počet obětí zemětřesení v Nepálu překročil 6200 | E15.cz

Počet obětí zemětřesení v Nepálu překročil 6200

Následky zemětřesení v Nepálu
Následky zemětřesení v Nepálu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet potvrzených obětí zemětřesení v Nepálu, které zemi zasáhlo v sobotu, už dosáhl nejméně 6204. Zraněno bylo dalších přinejmenším 13932 lidí, informovaly dnes podle agentury AFP úřady himálajské země. Předchozí údaje, které úřady zveřejnily ve čtvrtek, hovořily o 5844 mrtvých. Zničeno nebo poškozeno bylo podle aktualizovaných údajů OSN více než 600 tisíc domů.

Katastrofa podle OSN zasáhla osm milionů z celkových 28 milionů obyvatel země, z toho 1,7 milionu dětí. Naděje, že se pod sutinami najde ještě někdo živý, slábnou. Pátrací a záchranné akce se pomalu chýlí ke konci, uvedl v noci na dnešek Úřad OSN pro koordinaci humanitární činnosti (OCHA). Ještě ve čtvrtek přitom byli z trosek vyproštěni dva přeživší. Podle prvních odhadů nepálské vlády bude na obnovu domů, nemocnic, vládních úřadů či historických budov zapotřebí nejméně dvě miliardy dolarů.

Mnoho lidí spí od katastrofy pod širým nebem ze strachu před následnými otřesy, které zatím neustávají. Nejméně dva miliony osob budou v příštích třech měsících potřebovat pomoc ve formě stanů, vody, potravin a léků. Nyní je podle OSN hlavním úkolem pohřbít mrtvé, identifikovat nezvěstné a spojit postižené rodiny.

Okamžitá kremace mrtvých

V oblastech zasažených zemětřesením je podle agentury Reuters všudypřítomný pach rozkládajících se těl. Nepálské úřady nařídily zahájit okamžité kremace mrtvých. „Márnice jsou přeplněné a my jsme dostali instrukce okamžitě pálit těla poté, co budou vyproštěna z trosek,“ řekl Reuters Ráman Lál, důstojník indických polovojenských sil, které se na záchranných pracích podílejí se svými nepálskými kolegy.

Do Káthmándú odletělo v noci na středu také letadlo vypravené českou vládou. Na jeho palubě byl tým lékařů, sester a hasičů. Do Nepálu dorazili po dlouhém mezipřistání v indickém Dillí v noci na čtvrtek. Jak dnes na svých internetových stránkách informoval Hasičský záchranný sbor ČR, cílem záchranářů je město Melamči, které leží asi 40 kilometrů od Káthmándú ve výšce 1500 metrů nad mořem.

V provizorních táborech se začínají šířit nemoci

Zdravotníci upozornili, že v provizorních táborech zřízených pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou, se začínají šířit průjmová onemocnění. Na vině jsou podle nich špatné hygienické podmínky - nedostatek toalet a čisté vody. „Jsem přesvědčen, že v příštích dnech či týdnech propuknou epidemie,“ uvedl Guna Rádž, který pracuje pro nevládní nepálskou organizaci specializující se na zajišťování hygienických zařízení.

Do Káthmándú odletělo v noci na středu letadlo vypravené českou vládou, na jehož palubě byl tým lékařů, sester a hasičů. Kvůli přetížení letiště v nepálské metropoli museli dlouhé hodiny čekat v indickém Dillí. Do Nepálu dorazili v noci na čtvrtek. Letoun pak ihned odletěl zpátky a odvezl ze země 45 Čechů a 39 občanů dalších zemí Evropské unie, mimo jiné i 14 Slováku. Odpoledne letadlo přistálo v Bratislavě, kde vystoupili někteří z cestujících, a pak dále pokračovalo do Prahy, kam dorazilo po 17:00 SELČ.

Úřady už vědí o všech Češích
Všichni Češi na území postiženém zemětřesením v Nepálu jsou v pořádku. Českým úřadům se podařilo spojit i s poslední Češkou, řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Letadlo s českými zdravotníky a záchranáři mělo v Káthmándú přistát zhruba o půlnoci SELČ. Na vyložení nákladu měl stroj dvě hodiny. „Je tam připraveno 54 českých občanů a 48 občanů zemí Evropské unie, kteří nastoupí v časové mezeře, která bude k dispozici,“ řekl včera šéf české diplomacie. Už v průběhu noci se měl letoun vracet do Česka.

Obětem zemětřesení pomáhají i jednotlivci, firmy či města, kteří zasílají na konta českých nevládních organizací drobné i větší finanční příspěvky. Do čtvrtka se na sbírkách vybralo bezmála 20 milionů korun.

Zemětřesení zasáhlo i horolezce na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Lavina, která v sobotu zasypala polovinu základního tábora, usmrtila 19 lidí a desítky jich zranila. Ještě ve středu cestovní agentury uváděly, že letošní sezona nejspíš skončila. Dnes ale zástupce nepálského ministerstva turismu uvedl, že výstupy budou pokračovat a první expedice by mohla na vrchol vyrazit již příští týden.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video