Pohraniční bariéry zastavily imigranty, před branami schengenu uvízly tisíce lidí

Opozice vůči Merkelové se soustřeďuje kolem vlivného vládního poslance Christiana von Stettena a požaduje, aby kabinet předložil plán zastavení nekontrolovaného přílivu běženců. V opačném případě chce tato vnitrostranická opozice předložit za dva týdny vlastní návrh, který počítá i s uzavřením hranic.
Šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen z kancléřčiny CDU krok svých kolegů kritizuje: uzavření hranic podle něj není reálnou politikou. Migrační proud zastaví jen intenzivní zahraniční azylová politika a rychlé odmítání osob, které nárok na azyl nemají, prohlásil Röttgen.
Bezprizorní v Srbsku a MAkedonii
Z Turecka přes Řecko a balkánské státy nadále proudí na sever Evropy tisíce běženců. Jejich pohyb ale omezují různá opatření na hranicích. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil, že například v Srbsku takto uvízlo přes 10 tisíc lidí, kteří nemají dostatek jídla, oděvů či přikrývek. Podobný problém hrozí i v Makedonii, kam od soboty do nedělního večera přišlo 10 tisíc uprchlíků.
Obdobný počet běženců v létě vstupoval denně i do Maďarska, které však postupně své jižní hranice uzavřelo. Dnes Budapešť ohlásila, že po uzavření zelené hranice s Chorvatskem v noci na sobotu vstoupilo v neděli do země mimo oficiální přechody 41 imigrantů, což je prý nejméně od začátku roku.
V Maďarku s ostrahou schengenské hranice bude nově vypomáhat 50 českých policistů. Dnes jejich misi, která bude trvat do poloviny prosince, schválila česká vláda. V Maďarsku již působí více než dvacítka českých vojáků.
Pan Ki-mun ocenil Kisku
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun během své oficiální návštěvy Slovenska prohlásil, že řešení stávající migrační krize vyžaduje odhodlání a velkorysost. V projevu ocenil výzvu slovenského prezidenta Andreje Kisky, aby Slovensko respektovalo hodnoty solidarity a lidskosti vůči uprchlíkům. Kiska se v otázce migrační krize opakovaně dostává do sporu s levicovou vládou premiéra Roberta Fica, která se naopak proti přerozdělování uprchlíků v EU na základě kvót vymezuje.
List Financial Times v neděli napsal, že Evropská unie již připravuje další plán přerozdělení běženců: nyní jich má být 200 tisíc a pocházet mají z táborů v zemích jako Turecko, Jordánsko či Libanon. Brusel by prý návrh mohl představit v březnu 2016 v rámci reforem zaměřených na omezení přílivu běženců z Turecka a okolních zemí do Evropské unie. EU se již dříve dohodla na přerozdělení celkem 160 tisíc uprchlíků z Řecka a z Itálie.
Český premiér Bohuslav Sobotka zprávu o novém možném přerozdělení běženců komentoval slovy, že EU by se měla soustředit na již schválené programy. Poznamenal také, že do minulého čtvrtka se podařilo v rámci přerozdělování přesunout jen asi 19 migrantů z Itálie do Švédska.
Turecko, přes které běženci do Evropy míří, chce na zvládání migrační krize od EU další peníze nad rámec tří miliard eur (81 miliard korun) ročně, o kterých se nyní hovoří. Navíc požaduje, aby byla výše finančního příspěvku unie každoročně přezkoumána, uvedl turecký premiér Ahmet Davutoglu.