Americký úředník přiletěl na Tchaj-wan. Lukašenko zavírá hranice | e15.cz

Pokračuje vyhrocování vztahů mezi Pekingem a Washingtonem. Lukašenko chce uzavřít hranice

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Top události

Čínské manévry u Tchaj-wanu

Americký státní podtajemník pro ekonomický rozvoj, energetiku a životní prostředí Keith Krach přiletěl na oficiální návštěvu ostrova Tchaj-wan. Jedná se o nejvýše postaveného amerického úředníka, který přicestoval do země za několik desítek let. Čína v reakci na to uspořádala poblíž Tchajwanského průlivu vojenské cvičení. Pokračuje tak vyhrocování vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.   

Lukašenko zavírá hranice

Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že uzavře západní hranice své země, především s Polskem a Litvou. Posílí také hlídky na hranicích s Ukrajinou. Polsko a Litva patří mezi nejhlasitější kritiky Lukašenkova režimu a prezident je již dříve obvinil z organizování demonstrací proti němu. Podle posledních zpráv z těchto států se však zdá, že obě hranice jsou v tuto chvíli stále ještě otevřené.  

Z trhů a burz

Na trzích vládl pesimismus

Nepříznivá data z amerického trhu práce a zlevnění akcií velkých technologických společností včera zapříčinily celkový pokles zaoceánských burz. Index S&P 500 se snížil o 0,84 procenta. Dow Jones odepsal 0,47 procenta a Nasdaq Composite se propadl o 1,27 procenta. Pesimismus vládl také na akciových trzích ve Velké Británii, Německu a Francii. Všechny hlavní západoevropské burzy uzavřely obchodování v minusu.  

Pomalé uzdravování

Podle hlavní ekonomky Světové banky Carmen Reinhartové může oživování globálního hospodářství po koronavirové pandemii trvat až pět let. Reinhartová to řekla na konferenci v Madridu. Světová ekonomika se prý sice začne viditelně vzpamatovávat ve chvíli, kdy skončí všechny bezpečnostní restrikce, úplné uzdravení ale potrvá dlouho. Poprvé od roku 2000 zřejmě vzroste i globální míra chudoby. 

Tweet dne

„Víme, jak je důležité pro naše zákazníky zůstat v kontaktu s těmi, které milují, a s okolním světem. Nemůžeme se dočkat, až se propojíme s našimi zákazníky a rozšíříme podporu v Indii s Apple Store online“.

Šéf společnosti Apple Tim Cook oznámil, že jeho firma 23. září poprvé otevře všechny své digitální obchody a platformy v Indii.  

Stane se dnes

  • V Římě začne zasedání Vojenského výboru NATO. Zabývat se bude například nasazením vojsk v zahraničních operacích a opatřeními armád v boji proti pandemii. Česko bude zastupovat náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata.
  • Izrael se od dnešního dne uzavřel do celostátní karantény. Omezení  má platit nejméně následující tři týdny.
  • Vedení ruské centrální banky v Moskvě bude jednat o měnové politice země. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video