Americký úředník přiletěl na Tchaj-wan. Lukašenko zavírá hranice | E15.cz

Pokračuje vyhrocování vztahů mezi Pekingem a Washingtonem. Lukašenko chce uzavřít hranice

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Top události

Čínské manévry u Tchaj-wanu

Americký státní podtajemník pro ekonomický rozvoj, energetiku a životní prostředí Keith Krach přiletěl na oficiální návštěvu ostrova Tchaj-wan. Jedná se o nejvýše postaveného amerického úředníka, který přicestoval do země za několik desítek let. Čína v reakci na to uspořádala poblíž Tchajwanského průlivu vojenské cvičení. Pokračuje tak vyhrocování vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.   

Lukašenko zavírá hranice

Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že uzavře západní hranice své země, především s Polskem a Litvou. Posílí také hlídky na hranicích s Ukrajinou. Polsko a Litva patří mezi nejhlasitější kritiky Lukašenkova režimu a prezident je již dříve obvinil z organizování demonstrací proti němu. Podle posledních zpráv z těchto států se však zdá, že obě hranice jsou v tuto chvíli stále ještě otevřené.  

Z trhů a burz

Na trzích vládl pesimismus

Nepříznivá data z amerického trhu práce a zlevnění akcií velkých technologických společností včera zapříčinily celkový pokles zaoceánských burz. Index S&P 500 se snížil o 0,84 procenta. Dow Jones odepsal 0,47 procenta a Nasdaq Composite se propadl o 1,27 procenta. Pesimismus vládl také na akciových trzích ve Velké Británii, Německu a Francii. Všechny hlavní západoevropské burzy uzavřely obchodování v minusu.  

Pomalé uzdravování

Podle hlavní ekonomky Světové banky Carmen Reinhartové může oživování globálního hospodářství po koronavirové pandemii trvat až pět let. Reinhartová to řekla na konferenci v Madridu. Světová ekonomika se prý sice začne viditelně vzpamatovávat ve chvíli, kdy skončí všechny bezpečnostní restrikce, úplné uzdravení ale potrvá dlouho. Poprvé od roku 2000 zřejmě vzroste i globální míra chudoby. 

Tweet dne

„Víme, jak je důležité pro naše zákazníky zůstat v kontaktu s těmi, které milují, a s okolním světem. Nemůžeme se dočkat, až se propojíme s našimi zákazníky a rozšíříme podporu v Indii s Apple Store online“.

Šéf společnosti Apple Tim Cook oznámil, že jeho firma 23. září poprvé otevře všechny své digitální obchody a platformy v Indii.  

Stane se dnes

  • V Římě začne zasedání Vojenského výboru NATO. Zabývat se bude například nasazením vojsk v zahraničních operacích a opatřeními armád v boji proti pandemii. Česko bude zastupovat náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata.
  • Izrael se od dnešního dne uzavřel do celostátní karantény. Omezení  má platit nejméně následující tři týdny.
  • Vedení ruské centrální banky v Moskvě bude jednat o měnové politice země. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video