Politici v Sasku navrhují znovuzavedení hraničních kontrol
Po obnovení hraničních kontrol volá v Sasku už delší dobu euroskeptická strana Alternativa pro Německo (AfD). Nyní se k ní připojila i část vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU). „V současné situaci bychom měli vytvořit kontrolní stanoviště v bezprostřední blízkosti hranic i v jejich širším okolí. Podle mě by to umožnilo, abychom zadrželi nelegální imigranty,“ řekl rozhlasové stanici MDR zemský poslanec za CDU a expert strany na vnitropolitická témata Christian Hartmann.
Hartmann zároveň vyzval, aby Evropská komise prošetřila, zda státy na periferii EU neporušují schengenskou dohodu, když se jim nedaří bránit nedovolenému překračování vnější hranice schengenského prostoru. „Sasko musí v této věci prostřednictvím spolkové vlády vyvinout tlak na Evropskou unii. A dokud se záležitost nevyjasní, je vzhledem k současnému vývoji naprosto legitimní uvažovat o pozastavení platnosti schengenské dohody,“ řekl zemský poslanec.
Proti pozastavení platnosti schengenské dohody a obnovení pravidelných hraničních kontrol se v minulosti vyslovil německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Podle něj má policie i nyní prostředky, aby mohla bojovat proti nelegálnímu překračování hranic.
Policisté v Sasku uvádějí, že své síly nasazují ke kontrole hranic podle aktuální potřeby. „Na hranicích hlídáme často. Nejen v uniformách, ale také v civilu, což běžný občan sotva zaznamená. Zaměřujeme se hlavně na dálnice, hlavní silnice a přeshraniční vlaky,“ uvedl mluvčí policie v Sasku Bernd Förster. Podle něj jsou kontroly zaměřeny zejména na dálnici A17, která vede od českých hranic do Drážďan, a na vlaky, které jezdí z Budapešti přes Prahu do Drážďan.
Německo patří mezi evropské země, které nejvíc přitahují uprchlíky. Letos příliv běženců výrazně zesílil, od začátku letošního roku o azyl v Německu požádalo 258.000 lidí a za celý rok to bude přinejmenším půl milionu. Loni bylo žadatelů o azyl 202 tisíc.
Přestože většina běženců přichází do Německa přes Rakousko, roste i počet uprchlíků, kteří přicházejí přes české a polské hranice. Jen v prvních pěti měsících roku německá policie dopadla na hranicích s těmito dvěma státy 138 převaděčů. Minulý týden odhalili saští policisté na dálnici A17 dvě nákladní auta, v nichž polští převaděči chtěli do země dopravit 59 běženců.