Politici z Británie a Argentiny se na G20 přeli o Falklandy

Fernándezová, Cameron

Fernándezová, Cameron Zdroj: ctk

Britsko-argentinský spor o Falklandy vedl v úterý k napjaté výměně názorů mezi britským premiérem Davidem Cameronem a argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou na summitu skupiny velkých světových ekonomik G20 v mexickém Los Cabos. Potvrdily to obě strany, i když průběh rozhovoru líčí odlišně.

Podle argentinského ministra zahraničí Hectora Timermana přišel Cameron za Fernándezovou, aby s ní mluvil o bankovních reformách a během rozhovoru jí vyzval, aby respektovala názor ostrovanů na budoucnost souostroví. Fernándezová se snažila mu odpovědět tím, že mu chtěla předat obálku s rezolucemi OSN vyzývajícími k dialogu o ostrovech, kterým Argentinci říkají Malvíny. Cameron však „odmítl si obálku vzít, otočil se a odešel“, uvedl Timerman.

Mluvčí Cameronova úřadu řekl, že Cameron ve skutečnosti neodmítl obálku převzít. Nebylo prý jasné, zda mu jí chce opravdu předat. Podle mluvčího jí řekl, že „nyní nenabízí plnou diskusi o Falklandech“. „Ale doufám, že jste zaznamenala, že na Falklandech bude referendum a vy byste měli respektovat jejich názory,“ řekl prý Cameron.

Falklandská správa uspořádá příští rok referendum o statusu ostrovů, které patří od roku 1833 Británii. Žije na nich asi 3000 lidí, kteří ve velké většině chtějí, aby Falklandy chtějí zůstat součástí Británie. Londýn tvrdí, že jejich přání musí být respektováno.

Obě země vedly před 30 lety o ostrovy válku krátkou válku poté, co tehdejší argentinská vojenská vláda ostrovy obsadila. Při krátkém konfliktu, při němž Britové dobyli vzdálené ostrovy v jižním Atlantiku zpět, padlo 255 britských vojáků, 649 argentinských vojáků a tři ostrované.

Fernándezová usiluje o jednání o suverenitě nad ostrovy, které označuje za „koloniální enklávu“. Tvrdí, že má v tomto směru podporu většiny států Latinské Ameriky.