Polská vláda schválila vyrovnaný rozpočet, první za 30 let | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Polská vláda schválila vyrovnaný rozpočet, první za 30 let

Polská vláda schválila vyrovnaný rozpočet, první za 30 let
Polský premiér Mateusz Morawiecki.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Polská vláda dnes schválila návrh vyrovnaného státního rozpočtu na rok 2020. Bude-li schválen, poprvé za 30 let by rozpočet země nebyl schodkový. Po jednání vlády to dnes oznámil premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož k vyrovnanému rozpočtu přispívá hlavně účinný výběr daní a změny v důchodovém systému. Příjmy a výdaje mají činit 429,5 miliardy zlotých (2,5 bilionu korun).

"Poprvé za 30 let jsme předložili vyrovnaný rozpočet," prohlásil premiér. Zdůraznil, že se podařilo podstatně snížit úniky peněz do daňových rájů, které se pohybovaly v řádu miliard zlotých. V loňském roce rozpočtový schodek činil 10,4 miliardy.

Deník Rzeczpospolita dříve uvedl, že rozpočet na rok 2020 těží z prodeje frekvencí pro mobilní telefony, práv na emise oxidu uhličitého a z důchodové reformy země. Dohromady by tyto kroky měly přinést 17,8 miliardy zlotých. Dalších 14,9 miliardy zlotých pochází ze zlepšení výběru daní a 5,2 miliardy zlotých přinesou změny plateb systému sociálního zabezpečení.

Komentář Martina Čabana: Jak vykouzlit peníze

Vyšší zdanění alkoholu by mělo vynést dalších 1,1 miliardy zlotých, stejnou sumu nová milionářská daň a 1,4 miliardy změny ekologické daně.

Kritika ale označila vyrovnaný rozpočtový plán za vládní trik v kampani před parlamentními volbami, které se mají konat 13. října. Poukazuje na to, že s ohledem na očekávané ekonomické zpomalení jsou tyto předpoklady příliš optimistické.

Rozpočet musí schválit obě komory parlamentu a prezident.

Maláčová si u Schillerové vyjednala dalších šest miliard

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!