Polské liberály má z povolební krize dostat exministr zahraničí Schetyna | E15.cz

Polské liberály má z povolební krize dostat exministr zahraničí Schetyna

Gregorz Schetyna
Gregorz Schetyna
• 
ZDROJ: Aargambit, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší polskou opoziční stranu, Občanskou platformu (PO), která po loňských prohraných volbách odešla po osmi letech od kormidla moci, povede bývalý ministr zahraničí Grzegorz Schetyna. Vyplývá to z internetového a korespondenčního hlasování mezi členy strany poté, co se předsednické funkce zřekla po volební porážce bývalá premiérka Ewa Kopaczová.

V přímých volbách nového vůdce strany neměl Schetyna žádného soupeře; hlavnímu rivalovi podle tisku přislíbil za odstoupení z klání místo svého zástupce. Hlasování se zúčastnila sotva polovina - 52 procent - z přibližně 17.000 registrovaných straníků.

„Schetyna dostal 91 procent hlasů,“ oznámila volební komise PO v přímém přenosu na internetu ze stranické konference ve Varšavě. „Grzegorz, Grzegorz,“ skandoval sál, zatímco novopečený předseda uklidňoval emoce slovy: „Ještě jsme nic neslíbili, ani neudělali“, aby PO byla schopná opět vyhrávat volby.

Nejistá pozice i v regionech

„Schetyna má přijít s plánem, jak dostat stranu z největší krize od jejího vzniku,“ napsal deník Gazeta Wyborcza a připomněl Schetynova slova, že polská demokracie je v kritickém stavu, „a to je teprve začátek, a ne konec počínání“ nové vlády konzervativní a euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS). Situace podle něj vyžaduje jednotu a mobilizaci sil.

PiS na základě vítězství v říjnových volbách mohla poprvé od pádu komunismu vytvořit vládu sama, bez koaličních partnerů. Mezitím ovládla klíčové funkce, podřídila si veřejnoprávní média a ochromila fungování ústavního soudu. Podle tisku se PiS nyní chystá oslabit pozice PO v regionech.

O roli vůdčí síly odporu proti novým, konzervativním vládcům Polska s liberály z PO, kterým kritici vyčítají chyby a zanedbání během osmi let vládnutí, soupeří nová strana Moderní, která míří na stejné voliče. Ve vedení PO mají zůstat Schetynovi soupeři, bývalý ministr obrany Tomasz Siemoniak a expremiérka Kopaczová.

Jde o všechno

„Ve střetu s PiS nejde o normální boj o moc, ale o souboj, ve kterém je v sázce vše, co jsme vybojovali po roce 1989,“ prohlásila na konferenci Kopaczová, podle které se PO musí vyvarovat krajností a jít dál zlatou střední cestou. „Poláci jednou ocení, že za vlád PO byla voda teplá, a ne vařící, anebo ledová,“ poznamenala varšavská starostka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová.

Varšava je v současnosti hlavní baštou PO, ale PiS míní zdejší region rozdělit na metropoli a její okolí, což by znamenalo nové volby.

Podle čtyř různých průzkumů z poslední doby se popularita PiS nyní pohybuje mezi 27 až 39 procenty, zatímco PO mezi 13 až 16 procenty a Moderní mezi 15 až 27 procenty.

Radek Palata: Polsko a média: proč ty křeče?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video