Polsko nepustilo do země Noční vlky, čtyři z nich měli slovenské pasy | E15.cz

Polsko nepustilo do země Noční vlky, čtyři z nich měli slovenské pasy

Polsko nepustilo do země Noční vlky, čtyři z nich měli slovenské pasy
Noční vlci loni u koncentračního tábora Dachau
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Polští pohraničníci dnes nepustili ruské motorkáře z klubu Noční vlci do země. Na polsko-běloruském přechodu v Terespolu je několik hodin prověřovali, a nakonec průjezd nikoho z nich do Polska nepovolili. Jiná skupina motorkářů ale mezitím dorazila do Varšavy.

Vstup do Polska už dříve zakázalo Nočním vlkům polské ministerstvo zahraničí s odvoláním na bezpečnostní důvody. Moskva proti postupu polských úřadů podala diplomatický protest.

Motorkáři mají namířeno do Berlína, kde chtějí 9. května uctít památku vojáků Rudé armády padlých za druhé světové války. Jejich trasa měla vést přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko a Česko.

Do Varšavy dnes podle TASS dorazila skupina motocyklistů, jež ruská agentura označila za „představitele klubu Noční vlci žijící v zahraničí“. Do Polska prý přicestovali už dříve. V polském hlavním městě v doprovodu polských bikerů položili věnce k Hrobu neznámého vojáka. Z Varšavy mají údajně namířeno do Vratislavi a Osvětimi.

Ruské úřady i média věnují anabázi motocyklistů mimořádnou pozornost, protože k jejich hnutí se hlásí i prezident země Vladimir Putin. Šéf Kremlu čas od času navštěvuje jejich akce, které kritici označují za srazy krajních nacionalistů a pravicových radikálů. Šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu. Průjezdu Evropou se neúčastní.

Podle TASS dnes Poláci do země nepustili nikoho z ruské kolony, a to prý ani bikery s pasy některého ze států Evropské unie. Na polské straně hranic své druhy podle ruské agentury očekávali kolegové z Polska, Německa, Slovenska a Česka. Ti teď prý míří do Varšavy, kde chtějí uctít památku padlých sovětských vojáků.

Náhradní plán

„Nedovolili jsme vjezd sedmi cestujícím hlásícím se k Nočním vlkům,“ řekl mluvčí polské pohraniční stráže televizi TVN 24. Tvrdí, že čtyři z motorkářů měli slovenské pasy, dva německé a jedna žena byla Ruska. Cestující dostali rozhodnutí písemně a mohou se odvolat.

Televize připomněla, že ještě v sobotu večer přejela hranice v Terespolu skupina několika desítek Nočních vlků s evropskými pasy, kteří na zbytek čekali už na polské straně hranic. „To mají jet na Slovensko přes Finsko?“ divila se jedna z členek skupiny, že kolegové s německými a slovenskými pasy nebyli vpuštěni, což považuje za ostudu.

Zaldostanov se podle ruských médií nechal slyšet, že existuje náhradní plán pro případ, že motorkáři narazí na polských hranicích na potíže. Vůdce motorkářské kolony Andrej Bobrovskij novinářům řekl, že ještě před příjezdem Nočních vlků do Terespolu proniklo do Polska několik jiných bikerů, kteří budou po dohodnuté trase pokračovat.

Na mysli měl možná jinou skupinu ruských motorkářů v čele s kaliningradským gubernátorem, která navštívila v sobotu polské město Braniewo. Na rusko-polských hranicích v sobotu podle ruských médií polští pohraničníci do země nepustili jen dva bikery, kteří se netajili příslušností k Nočním vlkům. Ostatní - podle polských médií dostali víza dvě stovky motorkářů - v Braniewu uctili památku 32.000 padlých sovětských vojáků, pochovaných na místním hřbitově.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!