Polsko udělalo krok ke zpřísnění pravidel pro potraty, zákon prošel prvním čtením | E15.cz

Polsko udělalo krok ke zpřísnění pravidel pro potraty, zákon prošel prvním čtením

Polská premiérka Beata Szydlová
Polská premiérka Beata Szydlová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kontroverzní zákon, který by měl v Polsku zakázat umělé ukončení těhotenství, podpořil v prvním čtení tamní parlament. Návrhu zákona dalo zelenou 267 poslanců, pro jeho zamítnutí jich hlasovalo 154. Proti navrženému zpřísnění potratového zákona protestovaly letos tisíce Poláků.

Současný zákon o interrupcích platí v silně katolickém Polsku od roku 1993 a patří mezi nejvíce restriktivní v Evropě. Umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže prenatální vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění důsledkem znásilnění nebo incestu.

Navržený zákon počítá s dalším zpřísněním pravidel. Potraty by podle něj byly zcela zakázány s jedinou výjimkou, a to by byly případy, kdyby byl ohrožen život matky. Lékařům, kteří by provedli nedovolený potrat, by hrozilo až pětileté vězení.

Návrh zákona vyvolal v Polsku v uplynulých měsících velké protesty. Odpůrci normy tvrdí, že zákon zachází s ženami jako s nesvéprávnými osobami a zbavuje je možnosti rozhodovat o vlastním těle.

V Polsku se uskuteční ročně méně než 2000 legálních potratů. Řada žen kvůli situaci ve své zemi ale podstupuje přerušení těhotenství v zahraničí. Nevládní organizace odhadují, že interrupci podstoupí v zahraničí každý rok mezi 100 a 150 tisíc Polek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video