Pomoc přichází pomalu, stěžují si po zemětřesení Nepálci | E15.cz

Pomoc přichází pomalu, stěžují si po zemětřesení Nepálci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nepálští oficiální činitelé přiznali, že v první reakci na ničivé zemětřesení udělali chyby. Otřesy o síle 7,9 stupně, které oblast zasáhly v sobotu, si podle nejnovější bilance vyžádaly v Nepálu nejméně 5093 obětí a téměř 10 tisíc zraněných. Všech 272 Čechů, kteří se v Nepálu v době neštěstí nacházeli, je ale podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v pořádku.

České úřady nyní připravují evakuaci 54 českých občanů z Káthmándú. Domů by se měli vrátit letadlem, jež odletělo dnes po půlnoci z Prahy s týmem českých lékařů, sester a hasičů na pomoc Nepálu. Češi do dnešního rána poslali na pomoc himálajské zemi přes 16 milionů korun.

OSN naléhavě žádá 415 milionů dolarů (10,4 miliardy korun) nutných pro zajištění základních potřeb obyvatel Nepálu v následujících třech měsících. Finance by měly být použity zejména na zabezpečení přístřešků, vody, hygienického zázemí, léků a jídla. V oblasti brzy nastane období dešťů, což by mohlo rozdělování pomoci ještě ztížit.

Hromadný odjezd z metropole

V metropoli Káthmándú se policie střetla s lidmi, kteří netrpělivě čekají na autobusy mířící pryč z města. Rozhořčení zavládlo poté, co se ukázalo, že vláda nezajistila slíbené mimořádné spoje pro tisíce lidí. Ti se chtějí dostat domů, aby zjistili, zda jsou jejich rodiny v pořádku.

Téměř třicet lidí policie zatkla kvůli podezření z rabování opuštěných domů. V obavách z následných otřesů totiž strávili mnozí Nepálci již čtvrtou noc pod širým nebem.

V Káthmándú se policie střetla také s davem asi 200 lidí, který zablokoval dopravu na protest proti pomalému tempu dodávek humanitární pomoci. Zatímco distribuce humanitární podpory v údolí Káthmándú pokračuje, do odlehlých oblastí poblíž epicentra zemětřesení, jako je okres Gurkha, se dostávají první zásilky pomoci teprve nyní. Lidé úpěnlivě prosí posádky vrtulníků dopravujících pomoc, aby je evakuovaly do bezpečí.

Čeští záchranáři nedoletěli

České občany by mělo z Nepálu do vlasti dopravit letadlo, které odletělo z Prahy s týmem tří desítek zdravotníků a záchranářů a více než deseti tunami vybavení a zásob. Kvůli přetížení letiště v Káthmándú však musel český stroj zamířit do Dillí a do nepálské metropole by měl dorazit v noci na čtvrtek.

Kromě 54 Čechů by do Evropy mělo letadlo evakuovat také dalších 48 občanů Evropské unie. Vyložení nákladu a nalodění evakuovaných by nemělo trvat déle než dvě hodiny, a v průběhu noci by se tak už mělo letadlo vracet do Česka. Čeští záchranáři a zdravotníci by v Nepálu mohli působit až měsíc.

Někteří čeští turisté jsou stále mimo Káthmándú, především v horských oblastech, například ve městě Lukla pod Mount Everestem. České úřady se pro ně snaží zajistit přepravu vrtulníky do nepálské metropole, aby pokud možno stihli let českým airbusem zpátky do Česka. Těm, kterým se to nezdaří, budou úřady později pomáhat dostat se do speciálů jiných států či do komerčních letů mířících do Evropy.

Sezóna skončila

Samotnou horu Mount Everest na nepálské straně hranice už opustili všichni horolezci. Letošní lezecká sezóna na nejvyšší hoře světa tím zřejmě skončila. Cesta na vrchol je v současné době neprůchodná, protože série lavin zničila lana a žebříky v oblasti ledopádu Khumbu mezi základním a prvním výškovým táborem. Lavina rovněž usmrtila 19 lidí a desítky zranila.

Na pomoc Nepálu Češi do dnešního rána poslali na konta sbírek přes 16 milionů korun. Česká vláda v pondělí schválila uvolnění 20 milionů korun na vyslání letadla se záchranáři na místo katastrofy. Jednorázovou finanční pomoc ve výši 1,5 milionu korun v úterý schválili také pražští radní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video